Stolarstwo

Dlaczego drewniane szuflady się kleją? 6 najczęstszych przyczyn

Od czasu do czasu może się zdarzyć, że otwieranie szuflad będzie coraz trudniejsze. Może to być dość niewygodne, ale najgorsze jest to, że nie wiadomo, co jest z nimi nie tak. Dlaczego drewniane szuflady są lepkie?

Wilgotność i wilgoć to dwa główne czynniki powodujące zacinanie się drewnianych szuflad. Powodują one pęcznienie drewna, przez co szuflady niezgrabnie układają się w otworach. Jednak w zależności od środowiska, może być wiele innych możliwych przyczyn. Aby mieć pewność, należy sprawdzić drewniane szuflady.

W tym artykule opowiem więcej o tym, dlaczego drewniane szuflady stają się lepkie, jak można je naprawić i czy można temu zapobiec. Zaczynajmy!

Co powoduje przywieranie drewnianych szuflad?

Kiedy drewniane szuflady stają się lepkie (co oznacza: zbyt szorstkie, aby je otworzyć), problem często leży w ich strukturze. Zmieniają one swój rozmiar, odkształcają się, mają wadliwe części itp.

Musisz sprawdzić fizyczny stan zarówno szuflady, jak i szafki, aby dowiedzieć się, na czym dokładnie polega problem.

To powiedziawszy, poniżej znajduje się bardziej szczegółowe spojrzenie na niektóre z najczęstszych przyczyn zacinających się drewnianych szuflad:

1. Wysoka wilgotność powoduje pęcznienie szuflad

Jeśli zapytasz różnych stolarzy, ekspertów od mebli, a nawet zwykłych właścicieli domów, powiedzą ci, że ekstremalna wilgotność jest głównym winowajcą lepkich drewnianych szuflad. Dlaczego?

Wilgotność bezpośrednio wpływa na drewniane meble, w tym szuflady. Gdy poziom wilgotności jest zbyt niski, drewno staje się suche i kurczy się. Z drugiej strony, jeśli jest zbyt wysoki, drewno pochłania zbyt dużo wilgoci i pęcznieje, powodując zwiększenie rozmiaru. Przyklejanie się drewnianych szuflad jest zwykle spowodowane tym drugim zjawiskiem.

Carl Eckelman zauważył w swoim badaniu na temat kurczenia się i pęcznienia drewna, że dokładna intensywność efektów wilgotności różni się w zależności od drewna. W związku z tym, w zależności od zastosowanej obróbki i polerowania, niektóre szuflady mogą działać płynnie, podczas gdy inne ledwo się poruszają.

Patrząc wstecz, jeśli zauważysz, że Twoja drewniana szuflada stała się nieco większa niż zwykle, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyczyną jest wysoki poziom wilgotności. To samo dotyczy sytuacji, gdy szuflady miały ostatnio kontakt z wodą.

2. Szuflady są zdeformowane

Oczywiście szuflady mają określoną strukturę fizyczną, dzięki czemu idealnie pasują do otworu. Co się zatem stanie, jeśli struktura ta ulegnie deformacji? Otrzymasz lepkie szuflady.

Szuflada może ulec deformacji z wielu powodów:

  • Nieostrożne obchodzenie się z szufladą może spowodować wyszczerbienie jej boków i powierzchni.
  • Jeśli jest wykonana z niskiej jakości drewna, sama struktura może ulec deformacji po uderzeniu w inną szufladę.
  • Nagromadzenie farby może również przyczynić się do problemów strukturalnych szuflady.

W zależności od tego, jak poważna jest deformacja, konieczne może być wyrównanie struktury szuflady za pomocą papieru ściernego lub przedłużenie jej za pomocą dodatkowych desek. W niektórych przypadkach konieczna będzie wymiana szuflady lub całej szafki.

3. Szuflada może mieć poluzowane śruby

Luźne i uszkodzone śruby mogą również powodować zacinanie się drewnianych szuflad. Będziesz wiedział, że jest to problem, jeśli zauważysz chybotanie oprócz lepkości i szorstkości podczas otwierania szuflady.

Na szczęście jest to jeden z prostszych przypadków, ponieważ można go łatwo rozwiązać poprzez dokręcenie lub wymianę śrub. W pierwszym przypadku potrzebny będzie tylko śrubokręt. Tę drugą czynność można wykonać samodzielnieJeśli masz odpowiednią wiedzę. Upewnij się tylko, że używasz śrub o odpowiednim rozmiarze.

4. Szuflady są przeciążone

Kiedy przechowujesz więcej niż mogą pomieścić szuflady, bez wątpienia trudno będzie je otworzyć. Przedmioty będą zbyt trudne do przenoszenia, co doprowadzi do ich przywierania. To powiedziawszy, miej oko na rzeczy, które umieścisz w każdej szufladzie, aby zapobiec jej przeciążeniu.

Producenci rzadko określają dokładną wagę, jaką może pomieścić pojedyncza szuflada. Nie powinno to jednak stanowić problemu. Dopóki szuflada nie wydaje się zbyt ciężka do wsuwania i wysuwania, jesteś na dobrej drodze.

5. Szuflady mogą mieć otarcia spowodowane normalnym zużyciem

W przypadku zabytkowych szafek lub tych, które były używane przez długi czas, posiadanie lepkich szuflad jest normalne. Dzieje się tak z powodu ścierania się ich powierzchni w wyniku normalnego zużycia. Problem ten jest w zasadzie nieunikniony, zwłaszcza w przypadku mebli, które mają więcej niż dziesięć lat.

Dotyczy to również szuflad, które nie były otwierane od lat z powodu zbyt dużego tarcia.

6. Prowadnice są źle ustawione

Wszystkie szuflady mają prowadnice. Jest to dolna część szuflady, która umożliwia jej wsuwanie i wysuwanie z szafki. Prowadnice mogą być metalowe lub drewniane. Tak czy inaczej, oba materiały mogą zostać źle wyrównane w wyniku użytkowania, powodując zacinanie się szuflad. Może się tak zdarzyć, jeśli występują luźne lub wadliwe części, odkształcenia i tym podobne.

Jak naprawić zacinające się drewniane szuflady

Na szczęście przyklejanie się drewnianych szuflad nie musi oznaczać, że są one bezużyteczne. Istnieje wiele łatwych rozwiązań, które można wybrać, w zależności od tego, co powoduje lepkość. Rozwiązania te mogą wahać się od tak prostych rzeczy, jak stosowanie smarów, po skomplikowane procedury, takie jak konieczność całkowitego przekształcenia szuflad.

Oto lista tego, co można zrobić, aby naprawić klejące się drewniane szuflady:

Nasmaruj boki szuflad, aby je wygładzić

Najczęściej smarowanie szuflad wystarczy, aby usunąć ich lepkość. Najlepszą rzeczą w tym jest to, że jest to łatwe i opłacalne, więc nie będziesz potrzebować profesjonalisty. Wystarczy użyć zwykłej świecy, kostki mydła lub oleju do smarowania drewna i obficie spryskać nim boki szuflad.

Spróbuj obniżyć poziom wilgotności

Jeśli problemem jest pęcznienie, powinieneś spróbować obniżyć poziom wilgotności w domu lub przynajmniej w pomieszczeniu, w którym znajduje się szafka. W tym celu należy włączyć osuszacz powietrza, zapewnić dobrą wentylację i włączyć wentylatory wyciągowe. Jeśli masz czas i pogoda jest dobra, wynieś szafkę na zewnątrz i pozostaw ją tam na kilka godzin.

Sprawdź, czy nie nagromadziła się farba i zeskrob jej nadmiar

Jak wspomniałem wcześniej, nagromadzona farba może powodować odkształcenia i sprawiać, że szuflada jest niewygodnie dopasowana. Będziesz wiedział, że jest to problem, jeśli zauważysz grudki farby po obu stronach szuflady. Aby ją usunąć, zeskrob ją za pomocą dowolnego ostrego narzędzia. Jeśli nie jest to możliwe lub po prostu nie chcesz powodować dalszych uszkodzeń, możesz użyć opalarki do roztopienia nadmiaru farby.

Reorganizacja zawartości szuflad

W przypadku przeładowanych szuflad rozwiązanie jest tak proste, jak reorganizacja ich zawartości. Popraw rozmieszczenie przedmiotów w szufladach, aby zrównoważyć ich ciężar. Jeśli możesz, rozważ wyjęcie niepotrzebnych rzeczy i umieszczenie ich w innym miejscu. To powinno załatwić sprawę.

Sprawdź części i wymień je w razie potrzeby

Dwie z najważniejszych częściŚruby i prowadnice to elementy, które należy sprawdzić w przyklejonych szufladach. Poświęć trochę czasu na ustalenie, czy są one przyczyną problemu, czy nie. Jeśli tak, dokonaj niezbędnych napraw i wymian. Ponownie, możesz to zrobić samodzielnie lub z profesjonalistą.

W celu wizualnego przedstawienia niektórych z powyższych poprawek, poniżej znajduje się film, do którego możesz się odnieść:

Jeśli nie możesz dowiedzieć się, dlaczego drewniane szuflady są lepkie lub nie możesz zdecydować się na najbardziej odpowiednie rozwiązanie, najlepiej skonsultować się z profesjonalistą. Możesz porozmawiać z lokalnym stolarzem, sklepem, w którym kupiłeś szafkę lub ekspertem meblowym.

Czy można zapobiec przywieraniu drewnianych szuflad?

Można zapobiec przywieraniu drewnianych szuflad poprzez ich regularną konserwację. Wymagana konserwacja obejmuje prostą rutynę. Wystarczy często smarować boki szuflad.

Możesz użyć parafiny, świecy (nawet starej, która leżała w pobliżu) lub kostki mydła. Wszystkie dają ten sam efekt, więc wybierz to, z czym czujesz się najlepiej.

Należy jednak pamiętać, że ta sztuczka nie ma zastosowania do każdej szuflady. Na przykład, regularne smarowanie nie sprawdzi się w przypadku szuflad umieszczonych w wyjątkowo wilgotnych miejscach. Zwykły wosk i olej nie zapobiegną wchłanianiu przez drewno zbyt dużej ilości wilgoci i jego pęcznieniu.

Jeśli uważasz, że Twoja szuflada należy do wspomnianego wyjątku, rozważ użycie wosku i pasty do drewna. Szczególnie polecam CARGEN Beeswax Furniture Polish, który można kupić na Amazon.com. Jest to jeden z najlepszych wyborów, ponieważ jest niedrogi, wykonany z całkowicie naturalnych składników i skutecznie uszczelnia wilgoć w drewnianych meblach.

Przemyślenia końcowe

Istnieje wiele rzeczy, które mogą powodować zacinanie się drewnianych szuflad. Jednak niektóre z najczęstszych to wysoka wilgotność, odkształcenia, luźne części, przeciążenie, starość i wadliwe prowadnice.

Naprawa zacinających się szuflad zwykle wymaga jedynie niezawodnego smaru, ale nadal najlepiej jest najpierw ocenić pierwotną przyczynę. Pomoże to zaoszczędzić czas, wysiłek i pieniądze. Jeśli chcesz uzyskać gwarantowane rozwiązanie, nigdy nie pomylisz się konsultując się z profesjonalistą.

Na szczęście można zapobiec przyklejaniu się drewnianych szuflad, regularnie przesuwając po bokach rozsądną ilość wosku lub kostki mydła.

Może ci się również spodobać

Read More