Stolarstwo

Z czego wykonana jest sklejka?

Sklejka jest niesamowicie popularna; jednak jest też tajemnicza. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, z czego zrobiona jest sklejka, to ten artykuł jest dla Ciebie. Pod koniec tego przewodnika, będziesz miał lepsze zrozumienie tego, czym jest sklejka, jak jest produkowana i co może zrobić dla Ciebie.

Sklejka składa się z co najmniej trzech warstw lub lam z prawdziwego drewna. Warstwy te są klejone i prasowane pod wysokim ciśnieniem.

MDF, OSB, i blockboard również podpadają pod termin „sklejka”. Chociaż te materiały nie są znane jako tradycyjna sklejka, warto je zrozumieć.

W poniższych sekcjach odpowiemy na wszystkie Twoje pytania związane z tymi materiałami.

Wskakujmy więc od razu do środka!

Materiały używane do produkcji sklejki

W tym rozdziale omówimy różne rodzaje materiałów używanych do produkcji sklejki. Ogólnie rzecz biorąc, sklejka składa się z drewna! Zdarzają się jednak przypadki, że sklejka zawiera jakieś niedrewniane wykończenie, jak np. blaty czy półki na książki.

Niech to będzie proste. Omówię kilka rodzajów sklejek i dam Ci krótkie pojęcie o tym, z czego są zrobione i jak są używane.

Uwaga: MDF i OSB nie są tradycyjną sklejką; jednak pokryjemy je tutaj, ponieważ wiele osób zakłada, że wszystkie one są „sklejką”. Technicznie, wszystko, co ma co najmniej trzy warstwy, jest uważane za sklejkę.

Oto lista różnych rodzajów sklejki:

 1. Sklejka tradycyjna
 2. Płyta MDF
 3. Płyta OSB
 4. Sklejka z płyty blokowej

Omówmy je poniżej.

Sklejka zwykła

Ta sklejka jest wykonana z warstw sosny, jodły lub świerku dla miękkiego drewna. Występuje również w twardym drewnie, w tym brzozie i klonie. Sklejka wyższej klasy będzie miała gładką twarz i tył laminowany dębem lub mahoniem.

Obracają one każde ziarno z warstwy na warstwę – zapewnia to, że żadne włókna nie biegną równolegle do siebie. Naprzemienne ułożenie włókien zapewnia wytrzymałość i odporność na wypaczenia.

Sklejka wielowarstwowa może występować w różnych warstwach. Najczęściej spotykana jest sklejka 3-warstwowa, jednak nie będzie ona tak trwała jak sklejka 5- lub 7-warstwowa.

Sklejka ta może być używana do poszycia dachów i domów, tworzenia szafek i budowania półek na książki. Jest uniwersalna i może być barwiona lub malowana.

Płyta pilśniowa średniej gęstości (MDF)

Płyta MDF jest wykonana z drobnych trocin, które są klejone i prasowane. W przeciwieństwie do tradycyjnej sklejki, w płycie MDF nie ma prawdziwego ziarna. Jednak w niektórych przypadkach MDF jest umieszczony pomiędzy dwoma warstwami twardego drewna, co nadaje każdej stronie wygląd prawdziwego drewna.

Płyta MDF ma swoje wady i zalety. Ponieważ nie ma słojów, nie jest tak mocna ani tak trwała jak sklejka. Cząsteczkowa natura płyty MDF sprawia, że jest ona bardzo podatna na działanie wody. Nie chcesz używać tego materiału na zewnątrz.

MDF nie jest typowy dla projektów wymagających dużej integralności strukturalnej.

MDF sprawdza się w zastosowaniach wewnętrznych, takich jak szafki i półki na książki. Płytę MDF można łatwo pomalować. Łatwo jest wygładzić powierzchnię. Jednak trudno jest uzyskać dobrą plamę na płycie MDF, ponieważ nie ma ona prawdziwego ziarna jak drewno.

Płyta OSB (Oriented Strand Board)

Pomyśl o płycie OSB jako o mieszance sklejki i płyty MDF. Porozmawiamy o tym dlaczego.

Producenci produkują OSB z dużych wiórów drewna, które są sprasowane i sklejone razem. To jest podobne do MDF. Jednak OSB używa większych wiórów zamiast drobnego pyłu. A także, OSB ustawia swoje wióry tak, aby stworzyć wytrzymałość. </p>

Z tego powodu płyta OSB jest mocniejsza od płyty MDF. Płyta OSB może być używana do pokrycia dachu domu lub bocznicy. Płyty OSB nie są zazwyczaj używane do projektów wewnętrznych, gdzie mogą być łatwo widoczne. Dzieje się tak dlatego, że płyta OSB nie ma czystej krawędzi i raczej trudno jest ją upiększyć.

Blockboard Plywood

Ta sklejka jest często używana do drzwi lub projektów, w których potrzebny jest bardzo długi kawałek sklejki.

Blockboard składa się z rzeczywistych kawałków (bloków) drewna, które są sklejone razem i wciśnięte między dwa arkusze drewna. Rdzeń płyty blokowej jest często oparty na miękkim drewnie. Dzięki temu płyta jest lżejsza od zwykłej sklejki.

Blockboard jest znany z tego, że ma małe szczeliny między prasowanymi deskami. Szczeliny te mogą utrudniać stosowanie gwoździ w przypadku płyty stolarskiej, ponieważ gwoździe mają tendencję do zagnieżdżania się w szczelinach, co zmniejsza siłę trzymania.

To był przegląd różnych rodzajów sklejki i materiałów używanych do produkcji każdego rodzaju. Teraz skupimy się bardziej szczegółowo na pierwszej kategorii sklejki, wyjaśniając różne gatunki i możliwości.

Jakie są różne gatunki sklejki?

Choć sklejka może wydawać się jednolita i nudna, istnieje wiele jej rodzajów, a każdy z nich jest inaczej wykonany. Kiedy mówimy o tym, z czego wykonana jest sklejka, musimy omówić gatunki.

Niektóre sklejki są przeznaczone do użytku wewnętrznego, inne do użytku zewnętrznego. Niektóre sklejki są impregnowane ciśnieniowo, aby wytrzymać gnicie. Inne nie są. W tej części omówimy różne systemy klasyfikacji sklejki. To powinno uchronić Cię przed zgubieniem się następnym razem, gdy będziesz kupował sklejkę.

Oto lista systemów klasyfikacji:

 1. Exposure ratings
 2. Klasyfikacja stopni
 3. Ocena wielkości

To są trzy główne kategorie. Teraz przejdźmy do każdej z nich bardziej szczegółowo.

Ocena narażenia sklejki na działanie czynników zewnętrznych

Niektóre sklejki są tak skonstruowane, aby wytrzymać huragany i trzęsienia ziemi – inne nie. Ważne jest, aby wiedzieć, który typ kupujesz. Pamiętaj, użyj odpowiedniej płyty do odpowiedniego projektu.

Oto różne wytyczne dotyczące ekspozycji:

 1. Exterior – oznacza to, że deska może wytrzymać ciężką pogodę.
 2. Ekspozycja 1 – Wodoodporna, ale nie tak trwała do długotrwałego użytkowania na zewnątrz.
 3. Exposure 2 – Częściowo odporna na wodę, mało prawdopodobne, aby wytrzymała ciągłe narażenie.
 4. Interior – Do użytku wewnętrznego, nie powinien być narażony na deszcz i pogodę.
 5. Structural 1 – zbudowany tak, aby wytrzymać trzęsienia ziemi.

Jak widać, istnieje wiele różnych ocen ekspozycji. Mogą istnieć pewne sklepy lub obszary, które mają rzeczy oznaczone inaczej. Jeśli nie jesteś pewien, najlepszą rzeczą do zrobienia jest zapytać pracownika sklepu, aby wskazać właściwy kierunek.

Ratingi powierzchni Grade dla sklejki

Sklejka jest również oceniane używane oceny literowej. Te klasy pomogą Ci określić ogólną wartość sklejki.

Klasy uruchomić od A do D.

A jest najwyższy stopień. Oznacza to, że każda strona jest szlifowane szczególnie gładkie i że powierzchnia jest wolna od sęków i wyrwać.

B to następna najlepsza klasa. B jest nadal gładka, ale może mieć kilka sęków.

C jest nieszlifowana. Spodziewaj się zobaczyć wady do półtora cala w rozmiarze.

D jest nadal nieszlifowane. Gatunek D będzie miał jeszcze większe wady niż C.

Jak widać, sklejki klasy A i B są przeznaczone do projektów, w których sklejka będzie widoczna, a sklejki klasy C i D są przeznaczone do projektów, które nie będą widoczne.

Niektórerazy, można zobaczyć sklejkę oceniane z dwoma literami, jak „AC”. To wskazywałoby, że jedna strona sklejki jest gładka i wykończona, a druga strona jest szorstka.

Teraz porozmawiajmy o różnych rozmiarach sklejki i kilku wskazówkach dotyczących zakupów sklejki.

Jakie rozmiary ma sklejka?

Sklejka jest często sprzedawana w arkuszach o szerokości 4 stóp i długości 8 stóp. Zazwyczaj jest to wielkość arkusza sklejki. Jednak sklepy z narzędziami sprzedają również sklejkę w mniejszych arkuszach. Dwie stopy na dwie stopy są powszechne, ale można znaleźć niektóre nawet mniejsze.

Jak gruba jest sklejka? Cóż, można znaleźć go bardzo cienki, tylko jeden-ply, około ósmej cala. Powszechne jest również znalezienie trzech warstw, około ćwierć cala. I oczywiście, pięć i siedem warstw – to może być wszędzie od pół do trzech czwartych cala.

Jeśli sklejka jest znacznie grubsza niż ta, staje się ciężka i kłopotliwa w użyciu.

Wskazówka: choć mniejsze arkusze sklejki wydają się tańsze i łatwiejsze w obsłudze, może być lepiej kupić duży arkusz i mieć sklep sprzętu cięcia go dla Ciebie. Jeśli masz dość dużo projektów, może to zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

Jakie są najlepsze projekty ze sklejki?

Miłą rzeczą w sklejce – może być używany do różnych rzeczy. Można go używać do prawie wszystko; jednak nie można używać tylko sklejki do wszystkich rzeczy.

Z tego powodu ważne jest, aby zrozumieć, jak sklejka jest skonstruowana i jak jest zaprojektowana, aby działać.

Oto kilka wskazówek, którymi warto się kierować, próbując wybrać najlepszą sklejkę do swojego projektu.

Po pierwsze, zapytaj czy budujesz projekt wewnątrz czy na zewnątrz. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to powinieneś trzymać się wysokiej jakości tradycyjnej sklejki.

Po drugie, czy używasz sklejki do wsparcia strukturalnego? Jeśli odpowiedź brzmi nie, wtedy możesz rozważyć użycie MDF. Pamiętaj, że MDF jest łatwy do cięcia i kształtowania z routerem.

Po trzecie, rozważ swoje konto bankowe. Chociaż zawsze jest importowane do korzystania z najbardziej jakościowych materiałów, nie chcesz zbankrutować, próbując zbudować stojak na telewizor. Przejrzyj ten artykuł i zadaj sobie pytanie, który projekt jest odpowiedni do pracy.

Wniosek

Sklejka wykonana jest z różnych rodzajów drewna ściskanych razem i sklejanych. Używanie odpowiedniej sklejki do projektu jest niezbędne, aby zapewnić, że praca zostanie wykonana prawidłowo.

Może ci się również spodobać

Read More