Stolarstwo

Czy lepiej jest szlifować, czy usuwać drewno?

Czy masz duży projekt renowacji zbliża? Próbujesz zdecydować, czy użyć stripera do farby czy szlifierki? Trafiłeś na właściwy artykuł.

Szlifowanie działa dobrze dla dużej, gładkiej powierzchni, jednak szlifierki mają więcej problemów z zawiłych kształtów. Stripper działa dla dziwnych kątów, ale to jest lepki i może wymagać wielu prób, jeśli jesteś usuwania kilku warstw farby.

Jak widać, zarówno stripper farby i szlifierki mają swoje zalety i wady. Niektórzy ludzie uważają, że stripper jest znacznie lepszy od szlifowania. Jednak inni twierdzą, że szlifowanie jest lepszą techniką.

Więc, co to jest?

Jakie są różnice między szlifowaniem a usuwaniem lakieru?

Dlaczego trzeba szlifować lub rozbierać projekt? Być może masz stary mebel i chcesz go odnowić. W tym przypadku szukasz najlepszej metody, aby usunąć farbę lub bejcę i zabrać się do pracy.

Oto kilka różnic między szlifowaniem a usuwaniem:

 • Szlifowanie sprawdza się w przypadku dużych, płaskich powierzchni
 • Stripper działa dla konturów i ciasnych narożników
 • Stripper wymaga mniej wysiłku
 • Szlifowanie, zwłaszcza przy użyciu szlifierki elektrycznej, jest głośne!
 • Niektóre środki do usuwania farby są wyjątkowo toksyczne
 • Stripper będzie walczyć z wielu warstw farby
 • Farba może zapchać papier ścierny, co utrudnia ukończenie projektu

Ta lista ma na celu dać ci trochę próbki i dostać biegów toczenia. Teraz spójrzmy na kilka korzyści z piaskowania.

Jakie są zalety szlifowania?

Szlifowanie oferuje kilka kluczowych korzyści. Ponadto większość stolarzy i majsterkowiczów posiada papier ścierny, więc jest to technika, z którą ludzie są zaznajomieni.

Oto zalety szlifowania:

 1. Szlifowanie jest stosunkowo szybkie. Jeśli chcesz tylko dodać trochę tekstury do swojego projektu, to szlifierka szybko wykona zadanie.
 2. Szlifowanie nie śmierdzi. Chemikalia zawarte w środkach do usuwania farby często wytwarzają silne opary – szlifowanie zapobiega temu smrodowi!
 3. Szlifowanie jest jednorazowe. Jak widać z farby stripper, nawet po zastosowaniu stripper i zeskrobać go, może trzeba zrobić kilka szlifowanie wykończeniowe.

W porządku, teraz, gdy omówiliśmy pozytywne strony piaskowania, poświęćmy chwilę, aby zająć się negatywami.

Uwaga: Wiele z tych zalet i wad to kwestia osobistej opinii.

Niektórzy ludzie nienawidzą szlifowania, podczas gdy inni uważają je za satysfakcjonujące.

Jakie są wady szlifowania?

Szlifowanie ma pewne zalety, ale z pewnością ma też swoje minusy. Jeśli szlifujesz już od jakiegoś czasu, wiesz, jakie są pułapki szlifowania. Dla tych, którzy dopiero zaczynają, przejdźmy do szczegółów.

Wady szlifowania:

  • Pył i bałagan. Nawet jeśli podłączysz do szlifierki odkurzacz, to i tak z reguły trochę pyłu wydostaje się do powietrza i pomieszczenia. Jest to nie tylko kłopotliwe do czyszczenia, ale może negatywnie wpłynąć na Twoje oczy lub płuca.
  • Łatwo o nadmierne szlifowanie. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy używasz szlifierki elektrycznej, takiej jak szlifierka taśmowa. Jeśli nie jesteś bardzo ostrożny, możesz przesadzić z piaskiem i spowodować otarcia i spadki.
  • Zatkanie farby. Innym problemem z power sanders, mogą one dokonać farby raczej gooey i lepki, zatykając papier ścierny. W rezultacie będziesz musiał stale zmieniać papier ścierny lub poświęcić trochę czasu na jego oczyszczenie.
  • Ciasne przestrzenie. Nawet przy użyciu małej szlifierki ręcznej, jak np. szlifierka myszka, może być trudno do szlifowania ciasnych miejsc. Jest to szczególnie problematyczne, jeśli próbujesz usunąć całą farbę.
  • Hałas. Szlifowanie jest głośne i wymaga dużej powierzchni w warsztacie.

W przeciwnym razie pozostaje szlifowanie ręczne, a to może trwać bardzo długo! Skoro omówiliśmy już niektóre z wad szlifowania, przejdźmy do przewodnika po szlifowaniu krok po kroku

 

Jak efektywnie szlifować

W zależności od tego, co się szlifuje, zmienia się technika. Opisane poniżej wskazówki mogą ulec zmianie w zależności od szlifowanego projektu.

Kroki do szlifowania:

 1. Ochrona. Zawsze stosuj ochronę oczu, uszu (w przypadku szlifierek elektrycznych) i dróg oddechowych. Ponadto zawsze warto szlifować na otwartej przestrzeni z odpowiednią wentylacją. Na koniec, jeśli szlifujesz coś starego, sprawdź, czy farba nie zawiera ołowiu.
 2. Wybór szlifierki. Jeśli chcesz tylko dodać trochę tekstury do istniejącej powierzchni, możesz wykonać szybkie szlifowanie ręczne. Jeśli jednak trzeba rozebrać całą powierzchnię, może być potrzebne narzędzie elektryczne, takie jak szlifierka taśmowa. Jeśli wybierzesz złą metodę, będziesz ciągle sfrustrowany.
 3. Wybór ziarna. W przypadku większości projektów, zaczniesz od niskiej ziarnistości i będziesz pracować w górę. Jeśli trzeba wykonać poważną renowację, przyda się bardziej szorstka ziarnistość (około 80). Szorstka ziarnistość sprawia, że łatwo jest przesadzić ze szlifowaniem.
 4. Myśl jak kosiarka do trawy. Szlifuj powierzchnię równomiernie. Podobnie jak w przypadku koszenia trawnika, myśl o utrzymaniu stałego wzorca i powtarzaniu go w razie potrzeby. Jeśli szlifujesz powierzchnię drewnianą, łatwo jest przypadkowo przeszlifować ją nierówno. Przerażające jest jednak to, że nie zauważysz tego, dopóki nie zabejcujesz powierzchni!
 5. Zmieniaj ziarnistość. Zacznij od grubszego ziarna, np. 80 lub nawet 120, a następnie przejdź do 220. Jednak w zależności od projektu, można iść jeszcze bardziej gładkie.

Mam nadzieję, że teraz dobrze rozumiesz zalety i wady szlifowania. Teraz czas zakasać rękawy i sprawdzić jak szlifowanie ma się do usuwania lakieru.

Jakie są korzyści z usuwania lakieru?

Niektórzy ludzie mają dość szlifowania i są podekscytowani pomysłem innej techniki: usuwania lakieru. Używanie preparatu do usuwania farby lub bejcy jest powszechną praktyką wśród profesjonalistów i hobbystów.

Dlaczego ludzie lubią usuwać plamy zamiast szlifować? Dowiedzmy się.

Powody, dla których warto usuwać drewno:

 • Mniejszy wysiłek. Jeśli potrafisz skutecznie zastosować striper do farby, możesz zaoszczędzić wiele godzin potu ze szlifierką. Wystarczy nałożyć stripper, poczekać i zeskrobać farbę.
 • Ciasne narożniki. Używanie stripera do bejc w ciasnych narożnikach pomaga poluzować wykończenie przed zeskrobaniem go. Daje to przewagę nad szlifowaniem, ponieważ nie potrzebujesz tak wielu drobnych narzędzi.
 • Otrzymujesz surowe drewno. Jeśli szukasz refinish z projektu z plamą lub poliuretanu, a następnie stripper pomaga dostać się do gołego drewna bez uszkodzenia rzeczywistego ziarna drewna. To trwa dłużej, aby dotrzeć do ziarna z szlifowaniem, i to jest łatwiejsze do uszkodzenia drewna.
 • Mniej pyłu. Jak już wspomnieliśmy, szlifierki mogą stworzyć ogromny bałagan – zwłaszcza przy dużym projekcie. Użycie stripera może nadal powodować bałagan, ale przynajmniej nie jest to pył.

W następnej sekcji, podzielę się tym, dlaczego usuwanie drewna może powodować problemy.

Gdzie są minusy usuwania powłok?

Ci, którzy próbowali usunąć lakier z powierzchni, mają zazwyczaj jedną z dwóch reakcji: kochają to lub nienawidzą.

Jedynym sposobem, aby zdecydować, czy Ten proces będzie działać dla Ciebie jest dać mu spróbować. Jeśli jesteś nowy w rozbieraniu drewna, nie zniechęcaj się przy pierwszej próbie. Zamiast tego, spróbuj dowiedzieć się, czy zrobiłeś coś złego.

Z tego powodu, oto kilka minusów rozbierania:

 • Ostre chemikalia. W zależności od rodzaju środka do usuwania farby używasz, to może uwolnić jakieś obrzydliwe opary, jak również być żrące, jeśli dotyka skóry. Istnieją nietoksyczne środki do usuwania farby. Jednak, jak można się spodziewać, te zazwyczaj nie działają tak dobrze, jak bardziej toksyczne rzeczy.
 • Lepki. Tak, to nie tworzy taką samą ilość pyłu jak papier ścierny, ale niektórzy ludzie uważają, że staje się lepki, nieprzyjemny bałagan.
 • Nadal musisz skrobać i szlifować. Często, stripping pomaga usunąć farbę, jednak nadal trzeba przejść nad projektem z kit kitu. Niektórzy ludzie nawet znaleźć, że nadal spędzają znaczną ilość czasu szlifowania po ich stripped.
 • Kosztowne. Po użyciu stripper farby, trzeba kupić więcej dla następnego projektu. Podczas gdy z pewnością musisz kupić więcej papieru ściernego od czasu do czasu, możesz argumentować, że papier ścierny jest bardziej wielokrotnego użytku niż lakier do usuwania farby – istnieją metody, aby przywrócić swój papier ścierny.
 • Wiele warstw. Jeśli masz stary kawałek z wieloma warstwami farby, będziesz musiał użyć wielu warstw środka do usuwania farby, aby je usunąć.

Wiedz, że podobnie jak w przypadku papieru ściernego, wiele negatywnych stron usuwania farby wynika z pośpiechu lub niewłaściwego użycia.

Jak skutecznie rozebrać drewno.

Teraz porozmawiajmy o tym, jak skutecznie rozebrać drewno.

Kroki do usuwania drewna:

 1. Bezpieczeństwo. Staraj się używać bezpieczniejsze formy stripper farby. Ponadto, nosić rękawice i ochronę oczu. Musisz mieć odpowiednią wentylację przy użyciu środka do usuwania farby!
 2. Nałóż obficie. Nie skąpić. Maluj produkt do usuwania farby na całej powierzchni. Musi on dotykać każdej części powierzchni.
 3. Poczekaj. Odczekaj odpowiednią ilość czasu podaną na produkcie. Możesz obserwować farbę i okresowo sprawdzać jej luźność za pomocą skrobaka.
 4. Skrobanie. Używając metalowej szpachli, zeskrob złuszczoną farbę z projektu. Ten krok może być żmudny. Nie spiesz się i unikaj uszkodzenia drewna.
 5. Powtórzenie. W razie potrzeby powtórz czynności, aby usunąć całą farbę lub bejcę.

Zawsze warto poćwiczyć. Być może wypróbuj stripper na niepozornym obszarze przed użyciem go na całym projekcie. Upewnij się, że lubisz jak to działa!

Może ci się również spodobać

Read More