Stolarstwo

Kiedy drewno impregnowane ciśnieniowo jest gotowe do malowania?

Zastanawiasz się czy Twoje drewno impregnowane ciśnieniowo jest gotowe do malowania? Jak długo należy czekać zanim będzie gotowe? W tym artykule omówię wszystko od tego, kiedy należy i nie należy malować drewna impregnowanego.

Drewno impregnowane ciśnieniowo musi być suche przed malowaniem. Aby ustalić, czy drewno impregnowane nadaje się do malowania, spuść trochę wody na powierzchnię deski. Jeśli woda wsiąka w drewno, to jest gotowy do malowania. Jednakże, jeśli woda perełki na powierzchni, a następnie drewno jest nadal zbyt wilgotne.

Po drewno jest traktowane ciśnieniowo, może być wilgotne przez dłuższy czas. Wilgoć może uczynić drewno trudne do pracy z, powodując, że drewno kurczy się i wypacza, jak to wyschnie.

Wilgoć utrudnia również malowanie.

W poniższych sekcjach omówimy, jak powiedzieć, kiedy drewno impregnowane ciśnieniowo jest gotowy do malowania.

Kiedy najlepiej malować drewno impregnowane ciśnieniowo?

Należy malować drewno impregnowane ciśnieniowo po tym jak jest czyste i suche. Podczas impregnacji ciśnieniowej tarcicy, woda jest używana do wprowadzenia chemikaliów głęboko w włókna drewna.

W rezultacie drewno jest bardzo mokre, gdy wychodzi z komory obróbczej. W zależności od grubości drewna i rodzaju obróbki, może upłynąć kilka miesięcy, zanim drewno będzie wystarczająco suche do malowania.

Oto kilka czynników, które wpływają na suchość drewna:

  1. Kiedy zostało poddane obróbce
  2. Gdzie jest przechowywane
  3. Grubość drewna
  4. Czy drewno było suszone w piecu.

Przyjrzyjmy się im nieco dokładniej.

Drewno poddane obróbce ciśnieniowej Czas od obróbki

Jeśli możesz, zapytaj kierownika w swoim składzie, jak niedawno drewno impregnowane ciśnieniowo trafiło do sklepu. To może dać Ci ogólny pogląd na to, czy drewno miało czas na wyschnięcie.

Jednak w grę wchodzi jeszcze więcej czynników. Niestety, impregnowana tarcica jest często układana w sklepie z narzędziami w ciasne stosy. Takie ciasne stosy nie sprzyjają równym czasom schnięcia. W rezultacie, niektóre deski są bardziej suche niż inne.

Ta myśl prowadzi nas do następnego tematu.

Zastanów się gdzie przechowywane jest drewno impregnowane ciśnieniowo

Jeśli drewno impregnowane ciśnieniowo jest przechowywane w chłodnym, ciemnym miejscu, schnięcie potrwa znacznie dłużej. Może nie potrzebujesz impregnowanej tarcicy od razu. Będzie trwała, prawda?

No cóż, w pewnym sensie. Tak, drewno poddane obróbce ciśnieniowej będzie nadal odporne na gnicie i insekty, jednak może być dotknięte pleśnią.

Z drugiej strony, możesz przechowywać swoje drewno w suchym, ciepłym środowisku. Pomoże to w szybszym schnięciu drewna, ale może też spowodować problemy. Gdy drewno impregnowane jest wystawione na działanie wysokiej temperatury, istnieje większe prawdopodobieństwo jego wypaczenia.

Oceniając impregnowaną tarcicę do malowania, należy wziąć pod uwagę miejsce jej przechowywania.

Weź pod uwagę grubość impregnowanej tarcicy wpływającą na czas schnięcia

Jeśli jesteś zaznajomiony z impregnowaną tarcicą, to wiesz, że możesz poddać obróbce ciśnieniowej prawie każdy rodzaj tarcicy.

Arkusze sklejki lub ogrodzenia będą cieńsze niż dwa na sześć. W rezultacie można oczekiwać, że cieńsza impregnowana tarcica będzie gotowa do malowania przed grubszą tarcicą.

Tarcica impregnowana suszona w piecu

Niektóre impregnowane tarcice są suszone w piecu, zanim zostaną sprzedane. Zasadniczo piec jest dużym grzejnikiem, który wypala całą wilgoć z drewna. Piec robi to w sposób kontrolowany.d sposób, który zmniejsza ilość wypaczenia.

Jeśli potrzebujesz tarcicy, która jest gotowa do malowania w odpowiedni sposób, spójrz na zakup drewna suszonego w piecu. To będzie droższe, ale może być dla Ciebie, jeśli trzeba, aby uzyskać ten projekt zrobić szybko.

W porządku, teraz przejdźmy do kilku innych sposobów, aby określić, czy ciśnienie tarcicy jest gotowy do malowania.

Jak stwierdzić, kiedy drewno impregnowane ciśnieniowo jest suche?

W tej części omówiono kilka sposobów, aby wiedzieć, że drewno impregnowane jest gotowe do malowania.

Oto kilka sposobów, aby wiedzieć, że drewno impregnowane jest suche:

  1. Test dotykowy
  2. Test wodny
  3. Test cyfrowy

Przyjrzyjmy się tym opcjom bardziej szczegółowo.

Test dotykowy dla drewna impregnowanego ciśnieniowo

Ten test polega na obejrzeniu drewna i sprawdzeniu wzrokiem i dotykiem czy drewno jest suche. Jeśli drewno nie przejdzie tego testu, nie musisz tracić czasu na kolejne dwa testy.

Używając dłoni lub ręcznika papierowego, naciśnij na drewno i sprawdź, czy możesz wykryć wilgoć. Bardzo wilgotne drewno będzie sączyć wilgoć, podobnie jak gąbka.

Jednak wiedz, że ten test może tylko określić, że drewno jest jeszcze mokre – nie udowodni, że drewno jest suche i gotowe do malowania!

Drewno jest bardzo chłonne i jest w zasadzie dużą gąbką – jest to jeden z powodów, dla których tak długo trwa jego schnięcie!

Test wodny dla drewna impregnowanego ciśnieniowo

Jeśli nie wykryjesz żadnej wilgoci w pierwszym teście, jest jeszcze jeden sposób, aby określić, czy drewno jest suche.

Weź kubek z wodą i umieść kilka kropel wody na powierzchni drewna. Jeśli woda wsiąknie w drewno, oznacza to, że jest ono wystarczająco suche do malowania. Jednakże, jeśli woda perełki na powierzchni, nie ma zbyt dużo wody w obrębie drewna.

Teraz, może część drewna jest wystarczająco sucha, ale czy cała deska? Oblanie całej deski wodą byłoby sprzeczne z intuicją – co więc robimy?

Podzielę się rozwiązaniem w następnym rozdziale.

Cyfrowy tester wilgotności dla tarcicy impregnowanej

Ostatecznym sposobem na sprawdzenie wilgotności impregnowanej tarcicy jest użycie cyfrowego miernika wilgotności.

Cyfrowy miernik wilgotności ma dwie końcówki, które wciska się w drewno, badając jego wilgotność.

Jeśli używasz cyfrowego miernika wilgotności, upewnij się, że urządzenie jest odpowiednio skalibrowane. Ponadto, przetestuj więcej niż jedno miejsce na pokładzie i uśrednij kwoty, które dostajesz.

W porządku, teraz porozmawiajmy o tym, co się dzieje, gdy malujesz drewno impregnowane ciśnieniowo zbyt wcześnie.

Co się dzieje, jeśli malować ciśnienie impregnowane drewno zbyt szybko?

Drewno impregnowane ciśnieniowo zawiera wysoki poziom wilgoci po jego początkowym leczeniu. Chyba że traktowane tarcica była suszona w piecu, to prawdopodobnie będzie wilgotne, gdy go kupić.

Zawsze radzę czekać, aż traktowane drewno jest suche przed malowaniem. Jeśli malować zbyt szybko, nie dostaniesz jakości wykończenia.

Oto, co się dzieje, gdy malować ciśnienie traktowane tarcicy, zanim będzie gotowy:

  • Twoja farba nie wyschnie prawidłowo
  • Farba może się łuszczyć
  • Twoja deska może się wypaczyć

Poniżej, badamy te możliwości bardziej szczegółowo.

Farba nie wyschnie na wilgotnej impregnowanej tarcicy

Jeśli malujesz ciśnienie impregnowane drewno, zanim będzie gotowy, jesteś zasadniczo blokowania wilgoci w drewnie i daje mu nigdzie uciec. Chociaż może to stworzyć odpryski i złuszczanie, może również spowodować, że farba nie suche.

Ponieważ deska jest nadal wilgotna, wilgoć będzie wsiąkać w farbę i zapobiec jej prawidłowego utwardzania. Farba, która nie jest sucha jest odpowiedzialność z kilku powodów.

Po pierwsze, jest bardziej prawdopodobne, aby stać się uszkodzony podczas suszenia. Ponieważ farba nie jest utwardzona, miękka powierzchnia jest bardziej prawdopodobne, aby utrzymać wgniecenia i otarcia.

Po drugie, farba nie przyjmie koloru, który chcesz. Farba wygląda tak, jak ma wyglądać, gdy jest prawidłowo suche.

Twoja farba będzie łuszczyć

Kiedy malować na traktowane drewno, które nie jest suche, nie pozwalają farby do przylegania prawidłowo do włókien drewna. W rezultacie otrzymujesz farbę, która zaczyna się łuszczyć znacznie szybciej niż gdybyś pozwolił drewnu całkowicie wyschnąć.

Kiedy deska schnie, to naturalnie staje się nieco mniejszy w rozmiarze. Ten lekki skurcz drewna będzie dalej przyspieszać łuszczenie się farby.

I co wtedy? To prawda, trzeba użyć szlifierki, aby usunąć wszystkie stare farby i zacząć wszystko od nowa.

Twoja deska będzie wypaczać

Jak powiedzieliśmy w ostatniej sekcji, drewno będzie się lekko kurczyć, gdy wyschnie. To kurczenie się jest również sposobem, w jaki deska zaczyna się wypaczać. Kiedy jedna strona deski kurczy się szybciej niż druga, deska zacznie się wypaczać w kierunku kurczącej się strony.

Jeśli pomalujesz impregnowaną tarcicę przed jej wyschnięciem, spowodujesz, że nie pomalowana strona będzie schła szybciej. A kiedy jedna strona schnie szybciej niż druga, dochodzi do wypaczenia.

Lepiej poczekać, aż drewno jest suche, w przeciwnym razie skończysz z wypaczonym drewnem, łuszcząca się farba, i duży projekt.

Końcowe słowa na temat kiedy malować drewno impregnowane

Główną rzeczą, aby martwić się o malowanie impregnowanego drewna jest zapewnienie, że drewno jest suche.

Aby dowiedzieć się, czy traktowane tarcica jest w pełni sucha, należy rozważyć, gdzie drewno było przechowywane, jeśli został wysuszony w piecu, a grubość deski.

Możesz przetestować zawartość wilgoci, upuszczając kilka kulek wody na powierzchnię deski; jeśli woda wchłonie się, wtedy deska jest gotowa do malowania.

Malowanie zaimpregnowanego drewna wymaga cierpliwości. Jeśli spieszysz się z procesem, skończysz z większą ilością pracy w przyszłości.

Może ci się również spodobać

Read More