Majsterkowanie

Jak wybrać najlepsze drewno do budowy szafek kuchennych?

Szafki kuchenne są często sercem domu, dlatego warto zadbać o ich odpowiedni dobór. W tym przewodniku omówimy, jak wybrać najlepsze drewno do budowy szafek kuchennych. Omówimy zalety, wady i wszystko pomiędzy.

Aby wybrać najlepsze drewno do budowy własnej szafki kuchennej, musisz zacząć od zastanowienia się, czego chcesz. Czy chcesz czegoś taniego? Czy chcesz czegoś industrialnego? Czy chcesz czegoś rustykalnego? Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania będziesz w stanie wybrać najlepsze drewno. Porozmawiajmy o różnych opcjach i ich zaletach.

Pod koniec tego artykułu podzielę się z Tobą kilkoma najpopularniejszymi gatunkami drewna na szafki kuchenne. A także, dlaczego niektórzy ludzie kochają niektóre rodzaje drewna, a innych nienawidzą. A teraz przejdźmy do rzeczy!

Jakie jest najlepsze drewno do produkcji szafek kuchennych?

Przejdźmy do tych części szafki kuchennej. Ogólnie rzecz biorąc, musisz pomyśleć o ramie, drzwiach (froncie) i elementach wewnętrznych – takich jak szuflady. W zależności od wybranej szafki, każdy z tych elementów może wymagać innego drewna.

Oto trzy elementy, o których będziemy mówić.

Drewno na ramę szafki

  • Drewno na drzwi szafki
  • Drewno na wewnętrzne szuflady szafki

W następnych sekcjach omówimy zalety i wady rodzajów drewna dla każdej części szafki.

Najlepsze drewno na ramę szafki kuchennej

Zacznijmy od omówienia ramy. Jeśli chodzi o ramę szafki kuchennej, musisz pomyśleć o swoich celach. Jeśli dążysz do uzyskania super wysokiej klasy szafki, możesz zdecydować się na użycie twardego drewna do każdej części ramy.

Należy pamiętać, że ponieważ znaczna część ramy lub pudełka jest niewidoczna, wiele osób użyje wysokiej jakości sklejki. Niektórzy jednak używają płyt MDF lub wiórowych, aby zachować niską cenę. Porozmawiajmy o zaletach i wadach każdego z nich.

MDF lub płyta wiórowa jako rama szafki kuchennej

Jeśli masz ograniczony budżet, prawdopodobnie rozważysz płytę wiórową na pudełko i płytę MDF na ramę czołową. Faktem jest, że są to najtańsze opcje. Chociaż jest to bonus, będziesz musiał martwić się o potencjalne uszkodzenia spowodowane wodą i możliwość, że rama nie będzie tak trwała.

Istnieją jednak dobre powody, aby wybrać MDF – szczególnie w przypadku ramy czołowej. MDF, gdy jest odpowiednio traktowany, ładnie się maluje. Jeśli więc wiesz, że i tak chcesz pomalować szafki, możesz rozważyć płytę MDF.

Sklejka na ramę szafki kuchennej

Sklejka klasy szafkowej jest prawdopodobnie najpopularniejszą opcją na ramę szafki kuchennej. Dlaczego? Cóż, tworzy ciasną i trwałą ramę, zachowuje swój kształt i dobrze przylega do drzwi z twardego drewna.

Niektórzy ludzie mogą martwić się o krawędzie sklejki, zwłaszcza jeśli wybierają szafkę „bezramową”. Można je jednak z łatwością okleić, aby ukryć wzór sklejki.

Porozmawiajmy teraz o twardym drewnie.

Drewno liściaste (dąb, klon, hikora itp.) na ramę szafki kuchennej

Kiedy mówimy o twardym drewnie, tak naprawdę sprowadza się to do osobistych preferencji. Podczas gdy niektórzy ludzie mogą zdecydować się na użycie arkuszy twardego drewna na całe pudełko i ramę, wiele osób zachowa je na ramę czołową i drzwi.

Hikora i klon będą wytrzymałe, odporne na zarysowania, podczas gdy dąb, wiśnia lub mahoń mogą również zapewnić wytrzymałość i ciekawy wzór. W przypadku twardego drewna, to naprawdę zależyWystarczy przyjrzeć się drewnu i sprawdzić, który odcień najbardziej nam odpowiada.

Jeśli myślisz o zbudowaniu szafki bez sklejki (z twardego drewna), pamiętaj o wpływie sezonowych zmian na drewno. Naturalne drewno będzie się rozszerzać i kurczyć, co nie jest czymś, o co należy się martwić tak bardzo, jak w przypadku sklejki. W przypadku płyt MDF/płyt wiórowych nie trzeba się tym w ogóle przejmować.

Najlepsze drewno na drzwi szafek kuchennych

Drzwi są najbardziej widoczną częścią szafki kuchennej. Należy pamiętać, że kiedy mówimy o drzwiach, mówimy również o frontach szuflad – w zasadzie o wszystkim, co będzie widoczne. Jak widać, ludzie często oszczędzają fantazyjne twarde drewno na najbardziej widoczną część szafki. To właśnie tam będziesz w stanie najbardziej docenić te wzory słojów.

Ok, porozmawiajmy o trzech głównych opcjach dla drzwi szafek.

Drewno liściaste na drzwi szafek kuchennych

W przypadku twardego drewna chodzi o to, aby spojrzeć na styl, który najbardziej Ci odpowiada. Hikora i klon będą jednymi z najbardziej odpornych na zarysowania, ale wiśnia ma bogaty i interesujący kolor.

Ponadto, możesz polubić wzór słojów dębu. W tym miejscu do gry wkracza subiektywna natura twardego drewna – naprawdę musisz przyjrzeć się temu, co lubisz, ponieważ wszystkie będą dobrze działać.

Uwaga: jeśli planujesz pomalować szafki, większość ludzi unika drogiego drewna liściastego, ponieważ usłojenie nie będzie w pełni docenione. Upewnij się również, że wiesz, jak wybrane drewno liściaste będzie reagować z preferowanymi bejcami.

Drewno iglaste na drzwi szafek

Możesz użyć drewna takiego jak świerk, sosna i futro, ale pamiętaj, że będą one miały bardziej rustykalny wygląd, gdy zostaną użyte w szafce.

Ponadto niektóre z tych gatunków drewna są bardziej podatne na wgniecenia i wgniecenia, więc należy ocenić poziom nadużycia, jaki będą musiały wytrzymać szafki kuchenne.

Sklejka na drzwi szafek kuchennych

Sklejka może być używana do produkcji szafek kuchennych, ale zwykle jest to sklejka wyższej jakości i może być pokryta fornirem z twardego drewna, aby uzyskać bogaty wzór słojów.

Użycie sklejki jest dobrym wyborem, jeśli chcesz czegoś trwałego i chcesz mieć możliwość bejcowania lub malowania w przyszłości bez poczucia winy z powodu pokrycia twardego drewna. W przypadku sklejki należy kupić wysokiej jakości materiał i upewnić się, że jest on odpowiednio uszczelniony, aby zapobiec rozwarstwianiu, wypaczaniu i uszkodzeniom spowodowanym przez wodę.

Płyta MDF do drzwi szafek kuchennych

Chociaż płyta MDF jest często postrzegana jako „niskiej jakości, niskobudżetowa opcja”, istnieje wiele praktycznych powodów, dla których warto wybrać płytę MDF na drzwi, które wykraczają poza cenę.

Po pierwsze, płyta MDF jest prawdopodobnie najlepszą opcją, jeśli wiesz, że chcesz pomalować szafki kuchenne i nie wybierasz niczego super fantazyjnego. Dobrze wykończona płyta MDF będzie wyglądać elegancko i gładko.

Po drugie, jeśli chcesz użyć routera do stworzenia ciekawego wzoru na drzwiach szafki, to płyta MDF może się dobrze sprawdzić. MDF jest znany z tego, że bardzo dobrze współpracuje z routerami.

Jeśli jednak płyta MDF ulegnie wyszczerbieniu lub zarysowaniu, będzie bardzo podatna na uszkodzenia spowodowane wodą i niemal natychmiast zacznie pękać.

Najlepsze drewno na wewnętrzne półki lub szuflady szafek kuchennych

Wewnętrzne elementy szafki obejmują pudełko/ramę szuflad i wszelkie półki, które mogą być dołączone do projektu. Ponownie, będziesz musiał dopasować materiał do jakości i projektu kuchni, ale istnieją pewne ogólne wytyczne dotyczące wyboru drewna.o pamiętać.

Twarde drewno do szuflad szafek kuchennych

Możesz użyć twardego drewna na ramę szuflady, która będzie widoczna, gdy szuflada jest otwarta. Zastanów się nad użyciem prostego, trwałego twardego drewna na ramę. Większość ludzi nie bejcuje boków otwartej szuflady, więc chcesz, aby była ona praktyczna, a jednocześnie przyjemna dla oka.

Najbardziej oczywistym wyborem byłoby odzwierciedlenie drewna użytego do produkcji drzwi. Dzięki temu szafka będzie wyglądać jednolicie, nawet pomimo niewielkiej różnicy w ramie.

Sklejka i MDF dla szuflad szafek kuchennych

Dno szuflady często wykonane jest ze sklejki. Sklejka jest odporna na pękanie i rozszczepianie, a podstawa szuflady jest najmniej widoczna. Ponadto wiele osób decyduje się na wyłożenie szuflad różnymi materiałami, więc należy o tym pamiętać.

Sklejka jest również powszechnie stosowana jako rama szuflad. Należy tylko pamiętać, że będzie ona wymagać oklejenia krawędzi – w przeciwnym razie będzie podatna na uszkodzenia spowodowane przez wodę.

Wiele osób unika stosowania płyty MDF do wykonania całej szuflady. Mogą użyć go do frontu szuflady (który będzie widoczny), ale poza tym wielu wybiera coś bardziej stabilnego.

W porządku, teraz poświęćmy trochę czasu na kilka końcowych przemyśleń.

Ostatnie słowa: Jak upewnić się, że wybierasz najlepsze drewno do budowy szafek kuchennych?

Kiedy budujesz własne szafki kuchenne, nie zaczynaj od pytania „jakie jest najlepsze drewno?”, a raczej zacznij od pytania „jakie są moje cele?”, ponieważ w zależności od twoich celów „najlepsze drewno” ulegnie zmianie.

Jeśli Twoim celem jest utrzymanie budżetu za wszelką cenę, to MDF i płyta wiórowa są najlepszymi opcjami. Jeśli Twoim celem jest stworzenie wysokiej klasy szafki, możesz wybrać trwałe drewno liściaste dla każdego elementu.

Istnieje tak wiele rodzajów drewna, że niemożliwe jest omówienie wszystkich zalet i wad każdego z nich w jednym artykule. Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, jest rozpoczęcie eksperymentowania z różnymi rodzajami drewna do szafek kuchennych. Przyjrzyj się także gotowym szafkom, które podziwiasz i dowiedz się, jakie rodzaje drewna wykorzystują poszczególne elementy.

Może ci się również spodobać

Read More