Stolarstwo

Techniki rzeźbienia w drewnie

Rzeźbienie w drewnie jest bardzo popularnym hobby i istnieje wiele różnych technik rzeźbienia w drewnie. W naszych poprzednich artykułach omówiliśmy rodzaje narzędzi do rzeźbienia w drewnie i wyjaśniliśmy, jak ostrzyć narzędzia do rzeźbienia w drewnie! Teraz omówimy wszystkie najpopularniejsze techniki rzeźbienia w drewnie, aby pomóc początkującym wybrać preferowaną technikę rzeźbienia.

Zacznijmy od najpopularniejszych technik rzeźbienia w drewnie.

Rzeźbienie w drewnie

Rzeźbienie w drewnie jest najstarszą techniką rzeźbienia i nadal jest bardzo popularne. Jest to również najprostszy rodzaj rzeźbienia w drewnie i jest idealny dla początkujących. Wszystko czego potrzebujesz do rzeźbienia w drewnie to scyzoryk lub specjalistyczny nóż do rzeźbienia w drewnie, skórzany naparstek do ochrony kciuka i rękawica odporna na przecięcia. Oczywiście potrzebny jest także kawałek drewna, a najpopularniejsze z nich to drewno basowe, sosna i balsa. Wystarczy wziąć kawałek drewna i rozpocząć cięcie zgodnie z kierunkiem słojów. Nigdy nie tnij pod prąd! Istnieją trzy główne techniki cięcia: proste cięcie zgrubne, cięcie ciągnące (cięcie pare) i cięcie pchające. Zacznij od czegoś prostego, jak jajko, nie próbuj rzeźbić krasnoludka lub jelenia w pierwszej próbie. Kiedy uda ci się wyrzeźbić idealne jajko, możesz spróbować czegoś bardziej skomplikowanego.

Rzeźbienie w wiórach

Rzeźbienie w wiórach to rzeźbienie na płaskim kawałku drewna i jest bardzo podobne do rzeźbienia reliefowego. Rysujesz wzór na kawałku drewna, a następnie odłupujesz nadmiar drewna, aby uzyskać rzeźbiony obraz. Istnieją dwa główne rodzaje rzeźbienia w wiórach: geometryczne rzeźbienie w wiórach i swobodne rzeźbienie w wiórach. Geometryczne rzeźbienie w wiórach kładzie nacisk na powtarzające się wzory w celu uzyskania obrazu 3D. Swobodne rzeźbienie w wiórach to zasadniczo rysowanie nożem rzeźbiarskim w celu uzyskania obrazu na drewnie. Geometryczne rzeźbienie w wiórach jest wykonywane za pomocą dłut i wyżłobień uderzanych młotkiem pod kątem 45 stopni w celu usunięcia kawałka drewna. Swobodne rzeźbienie w wiórach jest nieco bardziej skomplikowane i najlepiej jest opanować geometryczne rzeźbienie w wiórach, zanim spróbujesz zająć się swobodnym rzeźbieniem w wiórach. Geometryczne rzeźbienie w wiórach jest uważane za równie łatwe jak struganie, a może nawet łatwiejsze i może być dobrym punktem wyjścia dla początkujących.

Rzeźbienie reliefowe

Jak wspomnieliśmy wcześniej, rzeźbienie reliefowe jest bardzo podobną techniką rzeźbienia w drewnie do rzeźbienia w wiórach. Główna różnica polega na tym, że w przypadku rzeźbienia reliefowego zasadniczo tworzysz obraz, który wyróżnia się z płaskiego kawałka drewna, podczas gdy w przypadku rzeźbienia wiórowego po prostu tworzysz wzór w drewnie. Rzeźbienie reliefowe odbywa się za pomocą dłut, wyżłobień i młotka w podobny sposób, jak w przypadku rzeźbienia w drewnie. Rzeźbienie reliefowe jest jednak znacznie trudniejsze i nie zalecamy go początkującym. Jeśli opanowałeś rzeźbienie w drewnie i wiórach, możesz spróbować rzeźbienia reliefowego.

Rzeźbienie w łyżce

Rzeźbienie w łyżkach jest również bardzo popularną techniką rzeźbienia i istnieje ogromna liczba rzeźbiarzy łyżek. Jeśli chcesz wyrzeźbić łyżkę, będziesz potrzebować kilku podstawowych narzędzi, takich jak nóż do rzeźbienia w drewnie, narzędzie hakowe, dłuto lub zakrzywione wyżłobienie. Podobnie jak w przypadku wszystkich technik rzeźbienia w drewnie, należy utrzymywać narzędzia ostre jak brzytwa i w doskonałym stanie. Wszystko to można uzyskać w jednym zestawie do rzeźbienia, nie tracąc czasu i pieniędzy na kupowanie każdego narzędzia osobno. Zestaw narzędzi można znaleźć w naszym przewodniku po zestawach narzędzi do rzeźbienia w drewnie. Rzeźbione drewniane łyżki są używane nie tylko w życiu codziennym, ale rzeźbione drewniane łyżki pozostają popularne jako ekskluzywne, ręcznie wykonane przedmioty. Prezent, oryginalna pamiątka, a nawet przedmiot kolekcjonerski. Rzeźbienie łyżek nie jest łatwe i trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby opanować tę technikę. Radzimy zacząć od dużych łyżek, a następnie stopniowo próbować rzeźbić coraz mniejsze łyżki.

Rzeźbienie piłą łańcuchową

Najbardziej nietypowym rodzajem rzeźbienia w drewnie jest rzeźbienie piłą łańcuchową. Jak można wywnioskować z samej nazwy, nie wykorzystuje ona standardowych narzędzi do rzeźbienia w drewnie, takich jak dłuta i wyżłobienia. Rzeźbienie piłą łańcuchową odbywa się wyłącznie przy użyciu piły łańcuchowej bez żadnych innych narzędzi. Do rzeźbienia piłą łańcuchową trzeba być prawdziwym mistrzem i artystą, ponieważ nie ma miejsca na popełnianie błędów. Rzeźbiarze łańcuchowi wykorzystują pnie drzew lub kłody do tworzenia dzieł sztuki wyłącznie za pomocą piły łańcuchowej. Nie polecamy tego typu rzeźbienia nikomu, kto nie jest mistrzem w posługiwaniu się piłą łańcuchową, ponieważ jest to najbardziej niebezpieczny rodzaj rzeźbienia w drewnie.

Podsumowanie

Teraz, gdy znasz już najpopularniejsze techniki rzeźbienia w drewnie, możesz wybrać tę, która jest dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Wszystko, czego potrzebujesz, to dobry kawałek drewna i mały zestaw narzędzi do rzeźbienia w drewnie i możesz zacząć tworzyć arcydzieła. Jeśli ten artykuł zainspirował Cię do rozpoczęcia rzeźbienia, podziel się z nami swoimi dziełami.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

Nasza ulubiona oferta Nothing Ear 2 na Black Friday powraca – jeśli jesteś szybki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,”’+i.family+'”’),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,”’+i.family+”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,”’+i.family+”,monospace’))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej