Szycie

The Fold Line Visit: Andy Warhol: Tekstylia

Tekstylia oglądane w Fashion + Textile Museum © 2022 The Andy Warhol Foundation for the Visual Arts, Inc. / Licencjonowane przez Artists Rights Society (ARS), Nowy Jork. Wykorzystano za zgodą Fundacji Warhola

Kto kocha wycieczki na wystawy? W Fold Line uwielbiamy odwiedzać każdą wystawę, która ma zdalny związek z szyciem, tekstyliami lub modą, więc pomyśleliśmy, że zabierzemy Cię ze sobą i podzielimy się naszymi przemyśleniami w nowej serii blogów. Po odwiedzeniu tej wystawy byłam pełna inspiracji i ożywiona chęcią szycia i dzielenia się tym, co zobaczyłam z tymi, którzy to docenią (dzięki zespół Fold Line!). Zamierzam więc podzielić się moim głębokim zanurzeniem w zupełnie nieznanym mi obszarze twórczości jednego z najbardziej znanych artystów na świecie!

Wpadłam do Muzeum Mody i Tekstyliów w przepięknej dzielnicy Bermondsey Village w Londynie z przyjaciółką zajmującą się szyciem, o której wiedziałam, że doceni każdy szczegół tak samo jak ja. Jeśli nigdy nie byłeś w muzeum, jest to niewielka przestrzeń, w której mieści się jedna wystawa na raz, co daje ci możliwość naprawdę nie spieszyć się i chłonąć wszystkie zabytki. Znajduje się na dwóch poziomach z bezstopniowym wejściem i windą dostępną dla wózków inwalidzkich, aby dostać się na górny poziom. Jeśli odwiedzasz to miejsce, warto zapoznać się z organizowanymi tam wydarzeniami, w ramach których odbywają się interesujące prelekcje i wycieczki.

Nie miałem pojęcia, że Andy Warhol miał doświadczenie w branży tekstylnej, więc ta wystawa naprawdę mnie zainteresowała. Mało znany fakt, że Warhol był niezwykle udanym ilustratorem komercyjnym i projektantem graficznym w latach 50. i na początku 60. oznaczał, że naprawdę nie miałam pojęcia, czego się spodziewać. Sukienki z puszek po zupie? Twarz Marylin powtórzona na kombinezonie? W rzeczywistości jest to kolekcja nadruków tekstylnych, które naprawdę chciałbym, aby istniały dzisiaj. Czują się tak nowocześnie, a niektóre z nich są w sam raz na dopaminowy dressing. Prace te zostały sprzedane markom do wykorzystania na odzieży, kartkach okolicznościowych, papierze pakowym i nie tylko. Jestem frajerem na punkcie konwersacyjnych wydruków, więc wyszedłem, żałując, że nie mogę złapać niektórych z nich… ale zamiast tego zadowoliłem się piękną książką wystawową! A teraz przejdźmy do tego, co zobaczyłam…

Najbardziej komercyjnie udana seria stworzona przez Warhola dotyczyła robaków… i to wielu! „Happy Bug Day” był używany na kartkach okolicznościowych, papierze do pakowania, papeterii i odzieży. Warhol zmienił kolorystykę, więc istnieje kilka odmian i uwielbiam to, że stojąc z tyłu, można by patrzeć na kwiaty. Warhol skupił się na motylu i stworzył cały szereg odważnych nadruków w zabawnych kolorach. Moim faworytem był top z krawatem w motyle, który posiadał detal, o którym nie miałam pojęcia – klin pod pachami. Moja sprytna koleżanka od szycia poinformowała mnie, że został on użyty, aby zapewnić zakres ruchu przy jednoczesnym uzyskaniu ścisłego dopasowania… coś, na co warto zwrócić uwagę we wzorach vintage!

Jestem raczej stronnicza od owocowych nadruków, więc z przyjemnością wypatrzyłam kilka z nich podczas mojej wędrówki po wystawie. Odcisk jabłka wydaje się być tak nowojorski (gdzie pracował Warhol) i został idealnie wykorzystany jako obramowanie tej wspaniałej pełnej spódnicy. Cytrynowy print wydawał mi się naprawdę świeży – idealny na sukienkę koktajlową.

Powtórzę to kilka razy, ale to była moja ulubiona kategoria nadruków. Jesteśmy zespołem ogrodników w Fold Line, więc naturalnie mój ulubiony nadruk był związany z ogrodnictwem. Uwielbiam uderzającą paletę kolorów i chciałabym móc uszyć małą bluzkę z tego materiału! Byłam również bardzo zainteresowana z bardzo modną spódnicą z nadrukiem roślin domowych. Sposób, w jaki opadała, sprawiał wrażenie kulotów, które absolutnie uwielbiałam.

Moja inna ulubiona kolekcja nadruków dotyczyła jednej z moich ulubionych rzeczy do jedzenia – lodów! Nadruk w rożki do lodów to świetny przykład nadruku konwersacyjnego. Jest bardzo zabawny. Różowo-niebieska sukienka jest bardzo na czasie. Te bufiaste rękawy i pikowany dół 3D sprawiły, że wpatrywałam się w nią przez wieki. Mogłabym również zobaczyć lodową sukienkę kaftan jako idealną sukienkę na wakacje. Zawsze kupuję kartki z życzeniami na później, a ta kartka z lodami, którą dostałam w sklepie z pamiątkami, z pewnością wywoła uśmiech na twarzy odbiorcy.

Trzymanie się motywu jedzenia wydawało się działać dla Warhola, absolutnie uwielbiam te zabawne grafiki. Mam słabość do precli i z przyjemnością stworzyłabym letni strój z tym nadrukiem. Kombinezon culotte jest tak fajny i przewiewny, że chętnie bym go założyła. Zafascynowało mnie również to, że poliester wkradł się do późniejszych projektów, ponieważ stał się tak popularnym materiałem. Kwadratowy dekolt fioletowej sukni wieczorowej Candy Apple jest bardzo aktualny.

Jestem pewna, że tak jak ja, przyjrzałeś się bliżej, gdy zobaczyłeś, że Warhol stworzył nadruk dla nas, szyjących!!! Nadruk z guzikami jest bardzo charakterystyczny dla unikalnego stylu powtarzania Warhola. Został on pokolorowany 8 razy i podobno zachowało się wiele jego przykładów, co świadczy o jego sukcesie. Spodobał mi się kombinezon z nakładaną spódnicą i na pewno przestudiowałam jego konstrukcję!

W kolekcji znalazło się kilka zabawnych przykładów „odzieży wypoczynkowej” z motywami podróżniczymi / żeglarskimi. Bardzo podobała mi się koszulka podróżna z przywieszkami do bagażu i sukienka z muszelkami – chętnie założyłabym je na wakacje. Bardzo spodobał mi się kombinezon z flagami, który ma elastyczny tył i nakładany top, który sprawia wrażenie dwuczęściowego.

Najwyraźniej Warhol odniósł wczesny sukces w pomysłowej ilustracji reklamowej butów, która nadaje się do całkiem radosnych ubrań. O naprawdę rozwinęło kombinację kolorów różowej, białej i musztardowej wiktoriańskiej koszuli z nadrukiem butów. Noszenie jej z pewnością rozpoczęłoby rozmowy. Warhol działał również swoją magią z czapkami i skarpetkami na tych zabawnych nadrukach, które zostały wszyte w zabawne sukienki.

Nie mogę się oprzeć wycieczce do sklepu z pamiątkami, a sklep FTM jest całkiem uroczy. Wzięłam kopię książki o wystawie, która prowadzi przez tekstylia z dużą ilością zdjęć i odpowiednią ilością szczegółów. Jeśli nie uda ci się dotrzeć na wystawę, jest to urocza rzecz, którą możesz dodać do swojej listy świątecznej. Nie mogłam się powstrzymać przed zabraniem pocztówki z moim ulubionym ogrodniczym nadrukiem. Może jeśli to zamanifestuję, tkanina przyjdzie!

Andy Warhol: The Textiles można oglądać w Fashion + Textile Museum do 10 września 2023 roku.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

iPhone 16 może mieć super cienkie ramki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace”))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej