Dom

Co to jest certyfikat FENSA i czy można sprzedawać bez niego?

Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym profesjonalistą, czy sprzedajesz po raz pierwszy, podczas procesu przenoszenia nieruchomości wymagana jest ta sama dokumentacja i papiery.

Jednym z takich dokumentów jest certyfikat FENSA. Wielu sprzedających dowiaduje się o jego istnieniu dopiero wtedy, gdy kupujący prosi o jego kopię. Co to jest i dlaczego jest tak ważne?

O tym wszystkim dowiemy się w dzisiejszym wpisie.

Co to jest certyfikat FENSA?

Certyfikat FENSA jest dowodem na deklarację instalatora okien i drzwi o zgodności z przepisami budowlanymi.

Certyfikat potwierdza, że instalator wymienił okna i/lub drzwi właściciela domu na produkty, które:

  • Są energooszczędne
  • spełniają aktualne przepisy budowlane
  • są zarejestrowane przez władze lokalne

Ponadto, certyfikaty FENSA również:

  • Ułatwiają proces sprzedaży
  • Sprawdzają, czy gwarancja jest ubezpieczona

Należy jednak pamiętać, że certyfikat FENSA nie jest gwarancją.

Dlaczego potrzebujesz certyfikatu FENSA?

Certyfikat FENSA potwierdza, że przy montażu okien i/lub drzwi przestrzegano przepisów budowlanych.

Jest to ważne, ponieważ wszystkie okna zamontowane od kwietnia 2002 roku muszą spełniać wyżej wymienione przepisy, a na sprzedawcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że tak jest. Instalowanie podwójnych szyb bez przestrzegania przepisów budowlanych jest w rzeczywistości nielegalne. Mogą zostać nałożone grzywny, a w skrajnych przypadkach właściciele domów mogą być nawet ścigani.

W skrócie, jeśli chcesz sprzedać swój dom i pozostać po właściwej stronie prawa, certyfikat FENSA jest niezbędnym dokumentem do posiadania.

Co się stanie, jeśli nie masz certyfikatu FENSA?

Jeśli przeczytałeś powyższe i poczułeś się spanikowany, nie martw się, są rzeczy, które możesz zrobić, aby pokonać przeszkodę, jaką jest brak certyfikatu FENSA.

Pierwszym krokiem powinno być skontaktowanie się z lokalnym urzędem. Będą one miały bazę danych z wyszczególnieniem wszystkich instalacji i można ubiegać się o Retrospektywny Certyfikat Zgodności z Prawem Budowlanym. Może to być jednak czasochłonne i będzie kosztować około 350 funtów.

Alternatywą jest wizyta inspektora nadzoru budowlanego.

Sprawdzi on okna i/lub drzwi, aby stwierdzić, czy montaż spełnia wymogi normatywne. Jeśli tak, to urzędnik nadzoru budowlanego będzie mógł wystawić certyfikat potwierdzający zgodność. Oczywiście za usługę tę pobierana jest opłata, która może być różna w zależności od władz lokalnych.

Trzecią opcją jest wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, które obejmuje podwójne szyby.

Jeśli zdecydujesz się pójść tą drogą, ważne jest, aby upewnić się, że polisa obejmuje wszelkie koszty, które mogą stać się należne, jeśli instalacja nie spełniała niezbędnych przepisów budowlanych. Upewnij się, że jesteś objęty, więc nie zostaniesz bez pieniędzy, jeśli najgorsze się stanie i zostaną podjęte przeciwko tobie działania egzekucyjne. Pamiętaj, że władze lokalne mogą nakazać wykonanie prac niezgodnych z przepisami, jeśli początkowa instalacja nie spełniała wymogów.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej można wykupić tylko wtedy, gdy prace zostały wykonane ponad 12 miesięcy temu.

Jak uzyskać certyfikat FENSA

Jak widać, najłatwiejszą opcją jest upewnienie się, że posiadasz certyfikat FENSA zanim przyjdzie czas na sprzedaż domu.

Pod warunkiem, że instalacja została wykonana przez instalatora zarejestrowanego w FENSA, uzyskanie certyfikatu jest proste i niedrogie. Wystarczy udać się na stronę internetową FENSA i wypełnić swoje dane. Pozwoli to na sprawdzenie nieruchomości według kodu pocztowego i zamówienie nowej kopii certyfikatu, jeśli będzie potrzebna.

Obecna opłata za zastępczy certyfikat FENSA wynosi 25 funtów.

Jak długo trwa ważność certyfikatu FENSA?

Certyfikat FENSA jest ważny tak długo, jak długo okna i/lub drzwi są zamontowane. Dokument jest wystawiany na nieruchomość, a nie na osobę, która miała zamontowane okna i/lub drzwi.

Kiedy chodzi o obsługę czegoś tak cennego jak sprzedaż domu, potrzebujesz odpowiednich ludzi po swojej stronie. Petty’s pomaga sprzedawcom takim jak Ty w sprzedaży ich domów od ponad wieku i z przyjemnością pomożemy również Tobie. Porozmawiaj z członkiem naszego przyjaznego zespołu już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc w sprawnym i bezstresowym przeprowadzeniu się.

Article By: Daniel Roe

Daniel jest prawdziwym graczem zespołowym. Jako negocjator sprzedaży w Petty’s, jego codzienne zadania obejmują wszystko, od prowadzenia pokazów po kontakty z klientami… wszystko to jest dalekie od jego poprzedniego zawodu fryzjera.

020 8530 9924 / Email Directly

Może ci się również spodobać

Read More