Stolarstwo

Jaka jest różnica między sitem szlifierskim a papierem ściernym?

Zastanawiasz się nad różnicami pomiędzy sitem szlifierskim a papierem ściernym? Czy próbowałeś zdecydować, którego powinieneś użyć przy swoim następnym projekcie? W tym artykule podzielę się wszystkim, co musisz wiedzieć o tych dwóch produktach do szlifowania.

Większość ludzi używa sita szlifierskiego do obróbki zgrubnej, a papieru ściernego do obróbki wykończeniowej. Jest to jednak tylko ogólna zasada. Papier ścierny i sita szlifierskie pokrywają się w pewnym stopniu w zadaniach, które mogą wykonywać.

Poniżej wyjaśniamy główne różnice pomiędzy sitami szlifierskimi a papierem ściernym.

Do dzieła!

Różnice między sitami szlifierskimi a papierem ściernym

Na początek przedstawiamy listę głównych różnic pomiędzy papierem ściernym a sitami szlifierskimi.

W kolejnych rozdziałach zajmiemy się dokładniej każdą z nich.

Niektóre z różnic pomiędzy sitami szlifierskimi a papierem ściernym:

  • Sita szlifierskie przepuszczają pył
  • Sita szlifierskie są bardziej wytrzymałe
  • Papier ścierny jest przeznaczony do szlifowania wykończeniowego
  • Sita szlifierskie są przeznaczone do szlifowania rozbiórkowego
  • Sita szlifierskie są często stosowane przy obróbce suchej zabudowy i podłóg
  • Papier ścierny jest często używany do mebli, ponieważ jest bardziej elastyczny.

Ok, teraz mamy już kilka podstaw. Przyjrzyjmy się dokładniej każdemu z nich

Co to jest sito do szlifowania?

Sito do szlifowania jest dokładnie tym, czym się wydaje, czyli sitem używanym do szlifowania. Sito wykonane jest z mieszanki silikonu i żywicy. To połączenie tworzy trwały produkt.

Sito do szlifowania działa jak papier ścierny, wygładzając szorstką powierzchnię. Jaka jest zaleta ekranów do szlifowania? Są to dwie główne rzeczy.

Po pierwsze, sita szlifierskie są trwałe. Ta trwałość pozwala na stosowanie sit szlifierskich na szorstkich ścianach lub podłogach.

Po drugie, ekran papieru ściernego przepuszcza pył, co zapobiega jego gromadzeniu się. Efekt oczyszczania ekranu zwiększa wydajność i żywotność sita szlifierskiego.

Kiedy należy używać sita do szlifowania?

Sito do szlifowania jest użytecznym produktem, ale czy jest dobre do wszystkiego? Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych momentów na użycie sita do szlifowania (i kiedy należy go unikać).

Oto kilka najlepszych momentów, aby użyć sita szlifierskiego zamiast papieru ściernego:

  • Duże projekty: kiedy masz dużo pracy do zrobienia, sito szlifierskie jest do pomocy. Trwałość i możliwość oczyszczania z pyłu sprawiają, że sito do szlifowania jest doskonałym wyborem dla dużych projektów.
  • Szorstkie projekty: jeśli szlifujesz szorstką płytę gipsowo-kartonową lub przygotowujesz starą podłogę pod nowe płytki, to sito do szlifowania może Ci pomóc.

Teraz omówmy kilka sytuacji, w których należy unikać sita szlifierskiego:

  • Drobne prace wykończeniowe: jeśli próbujesz oszlifować swój stół kuchenny do lustrzanego połysku, to tradycyjny papier ścierny będzie prawdopodobnie drogą do zrobienia.
  • Szlifowanie zaokrąglonych krawędzi: w przypadku zaokrąglonych krawędzi należy użyć gąbki do szlifowania lub zwykłego papieru ściernego. Silikonowe sita szlifierskie do karabinków są nastawione na usuwanie szorstkiego materiału.
  • Używanie ich ręcznie: Ponieważ sita szlifierskie są obustronnie ścierne, nie są idealne do szlifowania ręcznego. Najlepsze rezultaty daje przymocowanie sita do uchwytu szlifierskiego lub szlifierki elektrycznej. Jeśli musisz szlifować coś ręcznie, rozważ zwykły papier ścierny.

Zalety sita szlifierskiego

O zaletach sit szlifierskich mówiliśmy już wcześniej.r, pokryjmy bardziej wyczerpującą listę. Sita szlifierskie mają kilka zalet w porównaniu ze zwykłym papierem ściernym.

Oto kilka z nich:

  • Odporne na zapychanie się
  • Trwałe
  • Dwustronne

Przyjrzyjmy się dokładniej tym zaletom.

Sita szlifierskie są odporne na zapychanie

Podczas szlifowania dużych powierzchni, takich jak płyty gipsowo-kartonowe, powstaje dużo pyłu i zanieczyszczeń. Producenci papieru ściernego poczynili kroki w kierunku opracowania papieru odpornego na zapychanie. Mimo że te postępy w dziedzinie papieru ściernego okazały się pomocne, to nadal stosunkowo łatwo jest zapchać zwykły papier ścierny.

Sito szlifierskie lepiej sprawdza się przy dużych ilościach pracy. Sito w tych szlifierkach przepuszcza pył i zanieczyszczenia bezpośrednio przez szlifierkę.

Sita szlifierskie trzeba wprawdzie czyścić, ale wystarczy stuknąć nimi o podłogę i wrócić do pracy.

Sita szlifierskie są trwałe

Zwykły papier ścierny jest podatny na zerwanie, zwłaszcza przy ciężkiej pracy. Sita szlifierskie są wykonane z trwałych materiałów, które są odporne na rozdarcia.

Trwałość sit szlifierskich sprawia, że są one idealne do pracy na nierównych powierzchniach, gdzie szlifuje się nierówności.

Sita szlifierskie są dwustronne

Po zużyciu jednej strony, odwracamy sito i wracamy do pracy. Zwykły papier ścierny ma zazwyczaj tylko jedną stronę ścierną. Gdy ją zużyjesz, jest już skończona.

Jak długo wytrzymują sita szlifierskie?

Nie da się określić, jak długo wytrzymają sita szlifierskie. Wszystko zależy od tego jak często używasz sita i czy używasz go prawidłowo.

Ponadto, istnieje kilka sposobów na odnowienie zarówno papieru ściernego, jak i sita szlifierskiego. Jeśli poświęcisz czas na poznanie kilku technik dbania o ekrany szlifierskie i papier ścierny, uzyskasz największą żywotność swojego produktu.

Oto kilka sposobów na przedłużenie żywotności papieru ściernego i sita do szlifowania:

  • Czyść je: chwyć środek do czyszczenia papieru ściernego i użyj go, aby usunąć śmieci, które gromadzą się na papierze ściernym.
  • Nie nadużywaj: jeśli próbujesz przeforsować papier ścierny lub sita szlifierskie ponad to, co mogą wytrzymać, ryzykujesz przegrzanie (przypalenie!) projektu, pozostawienie rys i zmęczenie.
  • Nie używaj zbyt dużego nacisku: to idzie w parze z nadmiernym użyciem. Używanie zbyt dużego nacisku spowoduje, że pod szlifierką znajdzie się więcej śmieci.
  • Możesz używać obu stron: sita szlifierskie są zwykle ścierne po obu stronach. Często zmieniaj stronę, której używasz. Od czasu do czasu należy poświęcić czas na oczyszczenie sita szlifierskiego.

Jak używać sita szlifierskiego

Używanie sita szlifierskiego nie różni się wiele od używania zwykłego papieru ściernego. Jednakże, szlifowanie jest trudniejsze niż wiele osób się spodziewa. Dlatego ważne jest, aby nie przeoczyć najważniejszych czynności.

Oto kilka wskazówek, których należy przestrzegać podczas używania sita szlifierskiego:

  1. Bezpieczeństwo i kontrola pyłu
  2. Usuwaj duże kawałki za pomocą skrobaka
  3. Zacznij od niskiej ziarnistości
  4. Stosuj stały nacisk
  5. Oznaczaj miejsce pracy
  6. Rozważ zakończenie pracy zwykłym papierem ściernym

Przyjrzyjmy się tym krokom bardziej szczegółowo.

Bezpieczeństwo i kontrola pyłu przy szlifowaniu ekranu

Przed rozpoczęciem szlifowania zawsze należy rozważyć ryzyko związane z bezpieczeństwem. Noś okulary ochronne, aby chronić się przed latającymi odłamkami – jest to szczególnie ważne w przypadku szlifierek elektrycznych. W momencie, gdy coś wpadnie w okooku, będziesz żałował, że nie założyłeś okularów ochronnych.

Po drugie, należy nosić maskę, najlepiej taką, która chroni usta i nos przed pyłem. Jeśli dużo szlifujesz, skumulowane skutki wdychania pyłu mogą być odczuwalne przez lata.

Na koniec należy spróbować ustalić systematyczny proces usuwania pyłu. Jeśli można podłączyć odkurzacz bezpośrednio do szlifierki, to bardzo dobrze. W minimalnym stopniu należy umieścić w pomieszczeniu wentylator zasysający pył. (Można również rozważyć szlifowanie na mokro , aby zmniejszyć ilość pyłu).

Usuwanie dużych kawałków za pomocą skrobaka

Podczas gdy sita szlifierskie mogą usunąć znaczną ilość materiału, nadal chcesz, aby powierzchnia była stosunkowo gładka. Jeśli jest tam kilka nierówności i kawałków, które można bezpiecznie usunąć skrobaczką, należy się ich pozbyć przed szlifowaniem.

Chociaż można próbować wygładzić duże kawałki za pomocą sita szlifierskiego, opóźni to projekt i zwiększy erozję na ekranie.

Zacznij od niskiej ziarnistości i pracuj w górę

Jeśli zaczniesz od sita o ziarnistości 40, będziesz w stanie stosunkowo szybko usunąć wiele niedoskonałości. Jednak nie zawsze chcesz zaczynać od bardzo niskiej ziarnistości.

Oto dlaczego.

Niektóre powierzchnie, zwłaszcza płyty gipsowo-kartonowe, mogą być podatne na uszkodzenia przy niskiej ziarnistości. Niektórzy ludzie zgłaszali, że sita szlifierskie powodują głębokie wyżłobienia. (Może to nie być problem we wszystkich sytuacjach).

Warto wypróbować ziarno sita szlifierskiego w niewidocznym miejscu, zanim użyjemy go na całej powierzchni.

Spokojny nacisk

Zbyt duży nacisk na papier ścierny może uszkodzić delikatną powierzchnię. Należy wywierać pewną presję na szlifierkę; tylko tyle, aby utrzymać ją na ścieżce.

Podobnie jak w przypadku piły, należy pozwolić, aby to sito szlifierskie wykonało swoją pracę.

Zaznacz miejsce szlifowania

Nie należy przypadkowo szlifować obszaru, który nie wymaga szlifowania. Użyj taśmy, koców, czegokolwiek, co może zapobiec uszkodzeniu przedmiotów wokół Ciebie.

Łatwo jest zacząć szlifowanie i zapomnieć o wszystkim. Ale zanim się obejrzysz, oszlifujesz narożnik lub zarysujesz gładką powierzchnię, która nie wymagała szlifowania.

Wykończ wszystko papierem ściernym lub gąbką do szlifowania

Gdy już użyjesz sita szlifierskiego do usunięcia wszystkich nierówności, użyj gąbki do szlifowania lub papieru ściernego, aby wszystko było idealnie gładkie.

Papier ścierny ma bardzo dużą ziarnistość, co pozwala na wypolerowanie powierzchni do lustrzanego połysku!

Ostatnie słowa na temat sita szlifierskiego i papieru ściernego

Sita szlifierskie są używane do szorstkiej pracy, a papier ścierny przychodzi do wygładzania wszystkiego – trochę jak kierowca i putter w golfie. Kierowcą wykonuje się duże zamachy, a putter wszystko wykańcza.

Sita szlifierskie mogą zwiększyć wydajność dużego projektu, ponieważ są odporne na zapychanie się, można je łatwo wyczyścić i obrócić w celu zwiększenia wykorzystania.

Sita szlifierskie nie zastąpią papieru ściernego. Papier ścierny i sita szlifierskie razem sprawiają, że projekt nabiera blasku.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

Nasza ulubiona oferta Nothing Ear 2 na Black Friday powraca – jeśli jesteś szybki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,”’+i.family+'”’),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,”’+i.family+”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,”’+i.family+”,monospace’))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej