Nasze recenzje

Co to jest Wi-Fi 6E?

W 2023 roku nie będzie dnia, w którym nie korzystasz z Wi-Fi, a nowe standardy mogą mieć spory wpływ na Twoje codzienne życie. Teraz mamy Wi-Fi 6E. Oto nasz przewodnik po Wi-Fi 6E i tym, czym różni się od Wi-Fi 6.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że standardy technologiczne nie są najciekawszymi tematami do zagłębiania się, dlatego jesteśmy tutaj, aby wyjaśnić podstawy. W tym przewodniku dowiesz się, co jest dobre, a co złe i czy warto dokonać aktualizacji.

Możesz spodziewać się, że wkrótce dowiesz się jeszcze więcej o Wi-Fi 6E, a nadchodzący iPhone 15 będzie wyposażony w najnowszy standard Wi-Fi (za pośrednictwem Ming-Chi Kuo). Gdy już przedstawimy ci szczegółowe informacje na temat Wi-Fi 6E, jeśli uważasz, że nadszedł czas na aktualizację, sprawdź nasze A jeśli szukasz nowego routera Wi-Fi 6E, koniecznie sprawdź nasze zestawienie najlepszych routerów.

Czym jest Wi-Fi 6E?

Wi-Fi 6E to nowy standard bezprzewodowy, który jest następcą swojego poprzednika Wi-Fi 6. Oferuje wszystkie te same korzyści i funkcje Wi-Fi 6, ale z jedną kluczową różnicą: obsługą kanału 6 GHz.

Chociaż kanał ten ma mniejszy zasięg niż sieci 5 GHz i 2,4 GHz, jest zbudowany z myślą o szybkości, ponieważ nakładanie się i zakłócenia są bardzo małe. Pomyśl o kanale 6 GHz jak o nowym szybkim pasie na autostradzie, który pomaga zmniejszyć zatory, jednocześnie umożliwiając obsługiwanym urządzeniom korzystanie z większych prędkości.

W nowym kanale 6 GHz dostępnych jest 14 nowych kanałów 80 MHz i siedem nowych kanałów 160 MHz, które nie nakładają się na siebie; w przypadku 5 GHz są tylko dwa kanały 160 MHz, z których oba nakładają się na siebie, więc są podatne na zakłócenia z sąsiednich sieci. Zasadniczo oznacza to, że wydajność w sieciach 5 GHz jest ograniczana w celu uniknięcia kolizji.

Dławienie i zakłócenia są jeszcze gorszym problemem w paśmie 2,4 GHz, gdzie istnieją tylko trzy kanały 20 MHz, które nie nakładają się na siebie, i nie ma kanałów 40 MHz wolnych od nakładania się.

Dla porównania, urządzenia łączące się w paśmie 6 GHz mają przepustowość, która może przewyższać Gigabit Ethernet; mówimy o prędkościach przewodowych bez potrzeby stosowania kabli.

Kanały Wi-Fi 6E 5 GHz i 2,4 GHz są kompatybilne z Wi-Fi 6 lub starszymi urządzeniami, ale kanał 6 GHz wymaga dedykowanej obsługi. Oprócz zwiększenia przepustowości, Wi-Fi 6E wymaga obsługi WPA3 na kanale 6 GHz, który jest najnowszą formą zabezpieczeń bezprzewodowych.

Największym problemem związanym z Wi-Fi 6 jest jednak to, że kompatybilne routery są drogie, a lista obsługiwanych urządzeń jest stosunkowo niewielka. Wiele smartfonów z Androidem oferuje wsparcie, ale najnowszy Apple iPhone 14 Pro nie jest kompatybilny. Telefony z Androidem, takie jak Samsung Galaxy S23, oferują jednak Wi-Fi 6E. Oczekuje się jednak, że w 2023 roku iPhone 15 przyjmie tę technologię.

Wszystkie główne konsole do gier, takie jak PS5 i Xbox Series X, również nie obsługują Wi-Fi 6E, co pokazuje, jak nowa jest ta technologia.

Nawet jeśli posiadasz kilka gadżetów Wi-Fi 6E, możesz poczekać, aż kompatybilne routery będą bardziej przystępne cenowo. Netgear Orbi RBKE963 Wi-Fi 6E Mesh System znajduje się obecnie na szczycie naszego zestawienia najlepszych routerów dzięki swojej znakomitej wydajności, ale jego cena wynosi obecnie 1499,99 GBP / 1499,99 USD.

Routery stopniowo stają się jednak coraz bardziej przystępne cenowo, a Google niedawno potwierdziło, że nowy Nest Wifi Pro obsługuje Wi-Fi 6E i będzie dostępny od 199,99 USD jako jeden pakiet ($399,99 za trójpak).

To wciąż wczesne dni dla Wi-Fi 6E, ale ulepszenia połączenia internetowego są oczywiste. To powiedziawszy, warto wspomnieć, że na horyzoncie jest jeszcze lepszy standard Wi-Fi 7, który ma zostać uruchomiony najwcześniej w 2024 roku. Jeśli więc spieszysz się z zakupem nowego routera, nie zdziw się, gdy zobaczysz więcej najnowocześniejszych routerów Wi-Fi 7 pojawiających się na półkach sklepowych w ciągu najbliższych kilku lat.

Może ci się również spodobać

Read More