Majsterkowanie

Czy należy opróżnić sprężarkę, gdy nie jest używana?

Czy zastanawiasz się, czy powinieneś spuścić zbiornik sprężarki powietrza, gdy jest ona przechowywana? W tym artykule porozmawiamy o tym, dlaczego wiele osób zawsze opróżnia swoje sprężarki powietrza, gdy nie są one używane.

Jeśli pozostawiasz swoją sprężarkę powietrza w magazynie, to mądrze jest opróżnić zbiornik. Często w powietrzu będzie trochę wilgoci, a z czasem może to zacząć powodować korozję na wnętrzu zbiornika. Ponadto, ciągłe ciśnienie bez ulgi może zacząć powodować problemy.

W tym przewodniku porozmawiamy o tym, kiedy i dlaczego powinieneś opróżnić swoją sprężarkę powietrza. Omówimy również niektóre zagrożenia związane z pozostawieniem zbiornika sprężarki pełnego przez cały czas.

Dlaczego trzeba opróżnić sprężarkę powietrza?

Głównym powodem opróżniania sprężarki powietrza podczas dłuższego przechowywania jest ograniczenie negatywnego wpływu wilgoci. W kolejnych częściach omówimy cztery potencjalne minusy pozostawiania sprężarki powietrza pod pełnym ciśnieniem przez dłuższy czas.

Uwaga: większość nowoczesnych sprężarek powietrza jest zbudowana tak, aby bezpiecznie radzić sobie z długotrwałym ciśnieniem. Problemy, które omawiamy dzisiaj, będą bardziej prawdopodobne w dłuższym okresie czasu. Należy wiedzieć, że sprężarki powietrza mogą eksplodować, jeżeli dopuści się do ich skorodowania.

Oto kilka powodów, dla których należy regularnie opróżniać sprężarkę powietrza:

  • Rdza w zbiorniku
  • Rdza w przewodach i narzędziach
  • Wilgoć w powietrzu (przy malowaniu)
  • Niebezpieczeństwo przy odłączaniu węży (w zależności od kompresora)

Poniżej przyjrzymy się dokładniej każdemu z tych punktów.

Pozostawienie pełnych sprężarek powietrza może spowodować rdzę w zbiorniku

Główną zasadą, o której należy pamiętać, jest to, że w powietrzu znajduje się woda, a kiedy napełnia się sprężarkę powietrzną, woda ta może zacząć gromadzić się w zbiorniku sprężarki. Im dłużej (i częściej) pozostawiamy sprężarkę w stanie napełnionym, tym bardziej narażamy urządzenie na działanie wody.

Obecnie sprężarki powietrza są zaprojektowane z wewnętrzną okładziną, która jest odporna na korozję wody. Należy jednak zwrócić uwagę na słowo kluczowe. Opór. Jedno z podstawowych praw życia jest takie: woda zawsze wygrywa. Nawet jeśli trwa to długo.

Pamiętając o tym, można zacząć dostrzegać pewne zmniejszenie integralności zbiornika sprężarki powietrza, jeżeli jest on rzadko opróżniany i wielokrotnie narażony na działanie wody. Jednak nie tylko zbiornik sprężarki powietrza zacznie wykazywać oznaki zużycia, gdy będzie wielokrotnie narażony na kondensację – porozmawiajmy o kilku innych zagrożeniach.

Pozostawienie kompresora powietrza może spowodować rdzę na wężu i narzędziach

Nie tylko gromadzenie się wody w zbiorniku zacznie powodować rdzę w samym zbiorniku, ale może również powodować problemy w wężu lub narzędziach, które są podłączone do zbiornika. Podczas gdy zbiornik jest dość prostą strukturą (i będzie wymagał sporo czasu, zanim rdza zacznie wpływać na jego działanie), węże i mocowania mają znacznie mniejsze części.

Ponieważ przystawki (takie jak pistolety do gwoździ, opryskiwacze do farb i inne) są bardziej skalibrowane, mogą szybciej zacząć wykazywać negatywne skutki rdzy. Tak więc, opróżniając regularnie zbiornik, nie tylko oszczędzasz swój zbiornik, ale również chronisz narzędzia i przystawki.

Teraz porozmawiajmy o innym potencjalnym problemie.

Wilgoć nagromadzona w zbiorniku utrudnia realizację projektów

Być może mieszkasz w bardzo wilgotnym klimacie. Jeśli wystarczająco dużo wilgoci gromadzi się, można zobaczyć to wpływ na rzeczywiste projekty. Jak to? Użyjmy opryskiwacza farby jako przykład.

Przy użyciu opryskiwacza do farb, próbujesz szybko i sprawnie pomalować ścianę lub mebel. Jednakże, jeśli masz trochę wody w obrębie linii sprężarki powietrza, można osiągnąć mieszane wyniki. Jeśli używasz farby na bazie wody, wtedy farba może być lekko rozcieńczona. Jednakże, jeśli zdecydujesz się użyć farby na bazie oleju, może skończyć się widząc kilka kropli.

Ogólnie rzecz biorąc, to nie jest wielka sprawa. Jednakże, jeśli jesteś profesjonalistą lub masz projekt, który musi być doskonały, to jest coś do rozważenia. Najlepiej jest regularnie opróżniać zbiornik sprężarki powietrza i przestrzegać wytycznych producenta dotyczących konserwacji.

Odłączanie przystawek od pełnych sprężarek powietrza może być niebezpieczne

Wreszcie, w niektórych sprężarkach powietrza może wystąpić niebezpieczeństwo odłączenia węża lub przystawek, gdy urządzenie jest pod pełnym ciśnieniem. Może to stanowić szczególny problem, jeżeli wąż był długi i nadal jest pełen ciśnienia.

Niektóre jednostki mają automatyczne zwolnienie ciśnienia, które zmniejszy te zagrożenia; jednak ważne jest, aby sprawdzić swój model, aby upewnić się, że nie masz żadnych problemów. Niezależnie od tego, ze względu na bezpieczeństwo (i ogólną integralność sprężarki powietrza), warto wyrobić sobie nawyk uwalniania ciśnienia w urządzeniu.

Teraz porozmawiajmy o tym, jak często należy opróżniać sprężarkę powietrza.

Jak dbać o sprężarkę powietrza

Porozmawiajmy o kilku rzeczach, które możesz zrobić, aby chronić swoją sprężarkę powietrza.

Jak chronić sprężarkę powietrza:

  • Ogólnie rzecz biorąc, opróżnij zbiornik, jeśli będzie on przechowywany przez kilka dni
  • Należy ściśle przestrzegać wytycznych producenta.

Teraz przejdźmy do tych punktów bardziej szczegółowo.

Opróżnij zbiornik sprężarki, jeśli będzie przechowywana

Dobrą zasadą jest opróżnienie zbiornika sprężarki powietrza, jeżeli urządzenie będzie przechowywane dłużej niż dzień lub dwa. Jeśli masz ciągłe miejsce pracy, wiele zbiorników będzie wykonanych tak, aby pozostały pełne.

Wiele sprężarek powietrza będzie w stanie wytrzymać pełne ciśnienie dłużej niż dzień lub dwa. Celem uwolnienia ciśnienia jest spowolnienie efektów długotrwałej korozji.

Jedną rzeczą, o której należy pamiętać, jest rodzaj klimatu, w którym się znajdujesz. Jeśli mieszkasz w bardzo wilgotnym klimacie, to jest szansa, że twoja jednostka będzie brać w więcej wilgoci. W tym przypadku, chciałbyś podjąć kroki, aby wyczyścić swój zbiornik częściej.

Teraz porozmawiajmy o czymś trochę nudnym (ale bardzo ważnym i często pomijanym).

Należy dokładnie przestrzegać wskazówek producenta

Sprężarki powietrza są trochę jak płatki śniegu. Każdy model będzie działał nieco inaczej i może wymagać innej konserwacji. W tej części przedstawimy kilka powodów, dla których tak ważne jest sprawdzenie konkretnej marki i modelu sprężarki powietrza.

Aby pomyśleć o tym w inny sposób, wyobraź sobie dwa rodzaje samochodów: Toyotę i Forda. Tak, oba są pojazdami, ale każdy z nich wymaga zupełnie innej konserwacji. To samo dotyczy sprężarek powietrza, zwłaszcza gdy porównuje się modele elektryczne z gazowymi.

Oto trzy powody, dla których warto zapoznać się z wytycznymi producenta sprężarki powietrza:

  • Będą one zawierały najbardziej szczegółowe informacje
  • Zawierają one szczegółowe wymagania dotyczące gwarancji.

Przyjrzyjmy się im bardziej szczegółowo.

Producenci podają szczegółowe informacje o sprężarkach powietrza

Jak już wspomnieliśmy, ważne jest, aby znaleźć informacje związane z Twoimir konkretny model sprężarki powietrza. Chociaż internet jest pomocny, nic nie zastąpi wysłuchania instrukcji od ludzi, którzy rzeczywiście zbudowali urządzenie.

Jeśli nie masz instrukcji producenta (być może masz starszy model), spróbuj wyszukać markę sprężarki powietrza i zadzwonić lub wysłać e-mail do firmy – prawdopodobnie będą w stanie dostarczyć Ci instrukcję obsługi.

Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego należy czytać instrukcje.

Szczegółowe wymagania gwarancyjne dla sprężarki powietrza

Przeczytanie instrukcji producenta zapewni również, że nie spowoduje to utraty gwarancji. Czasami istnieje kilka małych rzeczy, które producenci wymagają dla konkretnej sprężarki powietrza.

Może to być trochę trudne, ponieważ możesz być przyzwyczajony do pozostawiania swojej starej sprężarki powietrza pełnej przez cały czas. Jeśli jednak nowa sprężarka ma instrukcje, które mówią, że należy ją opróżniać co kilka dni, to trzeba będzie przestrzegać tej nowej zasady; w przeciwnym razie gwarancja nie będzie obejmować niczego, jeśli coś pójdzie nie tak (nawet jeśli nie było to związane ze zbiornikiem).

Wreszcie, kontakt z producentem sprężarki powietrza daje ci kogoś, do kogo możesz dotrzeć, gdy coś pójdzie nie tak (lub masz proste pytanie). Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mogą dotrzeć do tych firm i uzyskać odpowiedź.

Z tym wszystkim, przejdźmy do kilku końcowych myśli.

Wnioski: Czy należy przechowywać sprężarkę powietrza z pełnym zbiornikiem?

Ważne jest, aby postępować zgodnie z wytycznymi producenta przy podejmowaniu decyzji o tym, kiedy opróżnić zbiornik sprężarki powietrza do przechowywania. W ten sposób można uzyskać najlepsze informacje dotyczące tego, jak i kiedy należy opróżnić zbiornik sprężarki powietrza.

Prawda jest taka, że sprężarki powietrza różnią się dość znacznie w sposobie ich wykonania, więc należy starać się znaleźć konkretne informacje dotyczące danej sprężarki powietrza, gdy tylko jest to możliwe.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli wiesz, że twoja sprężarka powietrza będzie nieaktywna przez kilka dni, powinieneś opróżnić zbiornik i upewnić się, że wszystko jest odpowiednio oczyszczone – obejmuje to wszystkie węże lub narzędzia, które były podłączone do sprężarki powietrza.

Podczas gdy sprężarki powietrza są wykonane do obsługi wysokiego ciśnienia, pozostawienie ich pełnych przez cały czas zwiększy szansę na korozję w czasie. Wiele sprężarek powietrza automatycznie opróżnia zbiornik po określonym czasie. Zapoznaj się ze swoją sprężarką powietrza i zawsze graj bezpiecznie.

Może ci się również spodobać

Read More