DIY

Domowe piłki do skakania

Domowe dmuchane piłki to świetny sposób na nudę i rękodzieło dla dzieci! Te dmuchane piłki DIY wykonane z kleju, skrobi kukurydzianej i boraksu mogą również służyć jako prosty eksperyment naukowy!

Domowe dmuchane piłki

Ze względu na zawartość boraksu, podczas wykonywania tej czynności wymagany jest nadzór osoby dorosłej. Boraks można znaleźć w dziale z detergentami i środkami czyszczącymi, ponieważ jest to popularny domowy środek czyszczący. Świetnie nadaje się również do robienia szlamu i super dmuchanych piłek!

Składniki:

 1. Boraks
 2. Woda
 3. Biały klej – Klej brokatowy również się sprawdzi, jeśli chcesz dodać trochę więcej blasku.
 4. Skrobia kukurydziana
 5. Barwnik spożywczy

Materiały:

 • 2 małe miski do mieszania
 • Łyżki do mieszania
 • Gumowe rękawiczki dla osób o wrażliwej skórze

Instrukcje:

Wymieszaj wodę i boraks w średniej wielkości misce. Nie szkodzi, jeśli trochę boraksu pozostanie na dnie miski, ale upewnij się, że został on jak najlepiej wymieszany.

W osobnej małej misce wymieszaj skrobię kukurydzianą, klej i kilka kropli barwnika spożywczego. Upewnij się, że składniki te są dobrze wymieszane, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Wlej płynną mieszaninę kleju do mieszaniny wody i mieszaj, aż mieszanina osiągnie gładką, jednorodną, lepką konsystencję. Powinno to zająć tylko około 10 sekund.

Po uzyskaniu lepkiej konsystencji, użyj rąk lub grzbietu łyżki, aby nieco ją zgnieść, aż zacznie lekko twardnieć. Nie szkodzi, że w tym momencie nie jest to kulka!

Wyjmij kleistą mieszankę kleju z mieszanki boraksu i zwiń ją w dłoniach, aż stanie się okrągła i twarda. Im dłużej będziesz toczyć kulkę w dłoniach, tym będzie twardsza. Jeśli odłożysz kulkę, spłaszczy się trochę, jeśli tak się stanie, po prostu zacznij toczyć ją ponownie, a nabierze kształtu.

Mieszanie lub wirowanie kolorów

Oto kilka zabawnych sposobów na zabawę kolorami podczas tworzenia domowych piłek do skakania:

Mieszanie. Wymieszaj dwa kolory, aby uzyskać nowy kolor przed dodaniem go do mieszanki.

Wirowanie (metoda 1). Nie dodawaj barwnika spożywczego, dopóki wszystko inne nie zostanie wymieszane. Następnie dodaj dwa (lub trzy!) różne kolory i bardzo delikatnie wymieszaj, aby nie połączyć ich do końca. Zroluj masę w kulkę/kulki w normalny sposób.

Wirowanie (metoda 2). Przygotuj dwie partie mieszanki i zabarw każdą z nich na inny kolor. Weź odrobinę każdej z nich i zwiń je razem w 1 kulkę, aby uzyskać wirujący wzór.

Czy muszę nosić rękawiczki podczas mieszania składników kuli do skakania?

Noszenie rękawiczek nie jest konieczne, ale nie jest też złym pomysłem. W związku z tym zalecam dokładne umycie rąk po zakończeniu pracy, zwłaszcza jeśli jesteś wrażliwy na boraks (lub nie chcesz się o tym przekonać na własnej skórze). Ponadto, niektóre barwniki spożywcze mogą zmienić kolor skóry na krótki czas, w zależności od rodzaju i marki barwnika spożywczego.

Wariacje

Chcesz nieco bardziej błyszczeć? Możesz użyć kleju brokatowego zamiast białego kleju. Możesz również dodać kilka kropel świecącej w ciemności farby akrylowej do mieszanki kleju. Świecące w ciemności piłki do skakania? Tak, proszę! Zrób je dla swojego dziecka na następną nocowankę.

Więcej projektów dla dzieci

Domowe dmuchane piłki

 • 1 łyżka stołowa boraksu
 • ½

 • szklanki wody2
 • łyżki stołowe białego kleju1
 • łyżka stołowa skrobi kukurydzianejPłynny
 • barwnik spożywczy<
 • /ul>

 • Wymieszaj wodę i boraks w średniej wielkości misce. Nie zaszkodzi, jeśli trochę boraksu pozostanie na dnie miski, ale upewnij się, że został on jak najlepiej wymieszany.

 • W osobnej małej misce wymieszaj skrobię kukurydzianą, klej i barwnik spożywczy. Upewnij się, że składniki te są dobrze wymieszane, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

 • Dodaj mieszaninę kleju do mieszaniny wody i mieszaj, aż mieszanina osiągnie gładką, jednorodną, lepką konsystencję. Powinno to zająć tylko około 10 sekund.

 • Po uzyskaniu lepkiej konsystencji, użyj rąk lub grzbietu łyżki, aby nieco ją zgnieść, aż zacznie lekko twardnieć. Nie szkodzi, że w tym momencie nie jest to kulka!

 • Wyjmij lepką mieszankę kleju z mieszanki boraksu i zwiń ją w dłoniach, aż stanie się okrągła i twarda.

 • Możesz zrobić jedną dużą kulkę lub kilka małych, odrywając kawałki, zanim stwardnieje. Im dłużej będziesz toczyć kulkę w dłoniach, tym będzie ona twardsza. Jeśli odłożysz piłkę, spłaszczy się ona nieco, a jeśli tak się stanie, zacznij toczyć ją ponownie, a nabierze kształtu.

Moja dmuchana piłka jest trochę lepka. To zabawne rzemiosło może być niechlujne! Mieszanina może być trochę lepka, gdy toczysz ją między dłońmi, aby uformować kulki. Jeśli czujesz się lepki, przed wałkowaniem oprósz swoją dmuchaną piłkę/ki odrobiną skrobi kukurydzianej. Pozwoli to pozbyć się części lepkości i wygładzić powierzchnię. Instrukcje dotyczące przechowywania: Przechowuj kulki w szczelnym pojemniku w temperaturze pokojowej, upewniając się, że nie stykają się ze sobą. Jeśli będą się stykać, po pewnym czasie połączą się ze sobą. Należy pamiętać, że mają one tendencję do spłaszczania się podczas przechowywania. Kiedy będziesz gotowy do ponownej zabawy, po prostu przetocz kulkę/kulki między dłońmi, aby nadać im nowy kształt. Po około 5 dniach kulki stracą swoją sprężystość.

Może ci się również spodobać

Read More