Stolarstwo

Generatory jednofazowe a trójfazowe

Generatory są kluczową częścią współczesnego życia. Wynajęcie generatora utrzymuje w ruchu nasze branże budowlane, górnicze i opieki zdrowotnej, zapewniając niezawodne źródło energii elektrycznej, gdy zasilanie sieciowe nie jest dostępne. Generatory dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów i funkcji, w zależności od zastosowania. Od awaryjnych kopii zapasowych po zasilanie obiektów komercyjnych i przemysłowych, generatory są jednym z najwygodniejszych rozwiązań zapewniających zasilanie obiektu.

W tym artykule omówimy dwa podstawowe typy generatorów, a także sposób, w jaki powszechnie stosowane są generatory trójfazowe.

Czym jest zasilanie jednofazowe?

Zasilanie jednofazowe to rodzaj dystrybucji energii elektrycznej, w którym energia elektryczna jest przesyłana za pomocą fali prądu przemiennego. Jest on zwykle używany w domach mieszkalnych, małych firmach i małych zastosowaniach przemysłowych. W systemie jednofazowym występuje tylko jeden przebieg napięcia, którego wielkość i kierunek zmieniają się w czasie.

Przebieg napięcia w zasilaniu jednofazowym zmienia się między wartościami dodatnimi i ujemnymi, wykonując jeden pełny cykl w ustalonym czasie. W większości krajów cykl ten odbywa się z częstotliwością 50 lub 60 herców (Hz). Ten typ systemu z łatwością jest w stanie przenosić energię elektryczną o napięciu 240 V, która jest powszechnie spotykana w domach i wykorzystywana przez urządzenia gospodarstwa domowego. Jednofazowy system zasilania składa się zazwyczaj z dwóch przewodów – przewodu „pod napięciem” lub „gorącego”, który przenosi prąd przemienny, oraz przewodu neutralnego, który uzupełnia obwód. W niektórych przypadkach dołączany jest również przewód uziemiający.

Czym jest zasilanie trójfazowe?

Zasilanie trójfazowe wykorzystuje trzy oddzielne przebiegi prądu przemiennego, które są ze sobą w fazie o 120 stopni. Jest to powszechnie stosowane w przemysłowych, komercyjnych i wielkoskalowych systemach elektrycznych, w których wymagane jest wyższe zapotrzebowanie na moc. Zasilanie trójfazowe zapewnia kilka korzyści w porównaniu z zasilaniem jednofazowym, w tym wyższą wydajność i możliwość dostarczania większej mocy na większe odległości. Zasilanie trójfazowe jest dostarczane przy napięciach od 240 V do 415 V, które są powszechnie wymagane przez maszyny przemysłowe i komercyjne.

W trójfazowym systemie zasilania występują trzy przewody „pod napięciem” lub „gorące”, z których każdy przenosi przebieg prądu przemiennego. Te trzy przebiegi są generowane jednocześnie i mają tę samą częstotliwość, zazwyczaj 50 lub 60 Hz. Różnica faz między każdą falą zapewnia bardziej zrównoważone i stałe zasilanie w porównaniu do zasilania jednofazowego.

Zastosowania generatorów trójfazowych

Generatory trójfazowe są powszechnie stosowane w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Dodatkowa energia elektryczna, którą zapewniają, sprawia, że doskonale nadają się do zasilania dużych maszyn i urządzeń, a także do zasilania dużych obiektów z wieloma małymi punktami zapotrzebowania.

Niektóre z najczęstszych zastosowań generatorów trójfazowych obejmują:

 • Zapasowe banki energii – duże obiekty, takie jak szpitale, domy opieki i centra handlowe wymagają zasilania rezerwowego na wypadek awarii. Moc ta jest zwykle dostarczana przez banki generatorów trójfazowych, które są w stanie zasilać duże obiekty.
 • Pomoc w nagłych wypadkach – generatory są niezbędne w przypadku katastrofy. Są one wykorzystywane do zasilania narzędzi i sprzętu, a także do dostarczania energii elektrycznej do schronisk.
 • Place budowy – wiele nowych konstrukcji ma miejsce na placach budowy.nie są podłączone do istniejących źródeł zasilania. Generatory jednofazowe są powszechnie używane, ale place budowy zazwyczaj wymagają generatorów trójfazowych dla narzędzi takich jak spawarki i sprzęt wielkogabarytowy.
 • Kopalnie – kopalnie pracują w trybie 24/7 w odległych lokalizacjach. Przy wysokim zapotrzebowaniu na moc, trójfazowe agregaty prądotwórcze są kluczowym elementem utrzymania ruchu.
 • Duże wydarzenia – duże wydarzenia, festiwale i koncerty często wykorzystują zasilanie trójfazowe do zasilania oświetlenia, sprzętu audio, przejażdżek i innych obiektów. Zmniejsza to zapotrzebowanie na lokalną sieć i pozwala organizatorom wydarzeń kontrolować, gdzie i jak uczestnicy generują energię.

Plusy i minusy generatorów trójfazowych

Trójfazowe agregaty prądotwórcze zapewniają poważną moc dla dużych wydarzeń i miejsc pracy. Chociaż wynajem generatorów 3-fazowych to świetny sposób na zapewnienie sobie potrzebnej energii elektrycznej, ważne jest, aby rozważyć zalety i wady systemu:

Plusy

 • Większa oszczędność paliwa i energii niż w przypadku generatorów jednofazowych
 • Wyższe wymagania dotyczące wytwarzania energii oznaczają, że generatory trójfazowe są zbudowane z mocniejszych silników i trwalszych komponentów.
 • Generatory trójfazowe zapewniają około 50% więcej mocy niż porównywalnej wielkości generatory jednofazowe.
 • Większość generatorów trójfazowych może również dostarczać zasilanie jednofazowe, umożliwiając obsługę wszystkich punktów zapotrzebowania za pomocą jednego systemu.

Wady

 • Koszt zakupu i wynajmu generatorów trójfazowych jest wyższy niż w przypadku generatorów jednofazowych.
 • Złożone komponenty do wytwarzania i konwersji energii wymagają częstszej konserwacji
 • Dodatkowe wymagania dotyczące wytwarzania energii sprawiają, że generatory trójfazowe są duże i hałaśliwe, więc często nie nadają się do zastosowań domowych.

Ostatecznie, generatory trójfazowe są zazwyczaj najbardziej efektywnym rozwiązaniem dla zastosowań komercyjnych i przemysłowych. Dodatkowe możliwości generowania mocy są odpowiednie dla sprzętu o dużej skali, a wydajność oferowana przez większe generatory może mieć duży wpływ na ogólne koszty.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

Ta oferta Sage Barista to obowiązkowy zakup dla kawoszy

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,”’+i.family+'”’),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,”’+i.family+”,monospace’))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej