Nasze recenzje

iPad vs iPad Pro: Jaka jest różnica między seriami tabletów Apple?

iPad i iPad Pro to dwa różne tablety dla dwóch bardzo różnych typów ludzi, ale jaka jest między nimi różnica i który z nich jest najlepszy dla Twoich potrzeb?

Zamiast po prostu porównywać najnowszego iPada z najnowszym iPadem Pro, zagłębiamy się tutaj w większe różnice, które można zobaczyć między iPadem i iPadem Pro w różnych generacjach, zapewniając bardziej holistyczny przegląd kluczowych różnic między dwiema liniami tabletów.

Cena

Cena jest największą różnicą pomiędzy iPadem i iPadem Pro. iPad jest podstawowym tabletem Apple i ma odpowiednią cenę. Chociaż cena zmieniała się nieznacznie na przestrzeni lat, w 2023 roku iPada 9 można kupić za 369 GBP/239 USD.

iPad 10 nieco namiesza, z przeprojektowaną obudową i innymi ulepszeniami podnoszącymi cenę do 499 GBP / 449 USD, ale nawet to jest o wiele tańsze niż iPady Pro.

Gama iPadów Pro jest w dużej mierze opcją premium w świecie tabletów, z najnowszym 11-calowym iPadem Pro zaczynającym się od 899 GBP / 799 USD, podczas gdy 12,9-calowy model zaczyna się od 1249 GBP / 999 USD. Ma bardziej zaawansowane funkcje, lepszą obsługę akcesoriów i więcej, aby uzasadnić cenę, ale nadal jest to drogi tablet bez względu na to, jak go oprawisz.

Źródło zdjęcia (Trusted Reviews)

Konstrukcja i ekran

Chociaż iPad i iPad Pro miały kiedyś ten sam wygląd, oba zaczęły się rozchodzić wraz z wydaniem iPada Pro czwartej generacji. Wraz z nią nastąpiło całkowite przeprojektowanie obudowy, przechodząc od zaokrąglonych krawędzi do czegoś bardziej kanciastego i przemysłowego, przypominającego projekt Apple iPhone 5.

Wprowadzono również ulepszone wsparcie dla akcesoriów z nowymi magnesami i inteligentnym złączem z tyłu iPada, ale to coś, co omówimy bardziej szczegółowo nieco później.

W rzeczywistości jest to filozofia projektowania, która przeniosła się na większość innych produktów Apple, od iPhone’a po iPada Air, iPada mini, a nawet najnowszego iPada 10, ale w większości przypadków podstawowy iPad wyglądał prawie identycznie aż do wydania iPada 9.

Oczywiście, wprowadzono poprawki, aby uczynić go cieńszym i lżejszym, ale ogólnie wygląda tak samo. Trzeba przyznać, że wygląda trochę przestarzale w 2023 roku, ale nie wpłynie to zbytnio na podstawowe wrażenia z użytkowania iPada.

Nie chodzi tylko o design; seria iPadów ma mniejszy wyświetlacz niż iPad Pro. Początkowo iPad mierzył 9,7 cala, choć wzrósł do 10,2 cala w iPadzie 7, a najnowszy iPad 10 przesuwa go jeszcze dalej do 10,8 cala. Jest to przyzwoity rozmiar, który pozwala w pełni wykorzystać duży wyświetlacz, a jednocześnie jest wystarczająco przenośny, aby wrzucić go do plecaka.

Z drugiej strony seria iPadów Pro zawsze miała większe ekrany. Rzeczywiste wymiary wyświetlacza zależą od generacji iPada Pro – zaczęło się od kombinacji 9,7 cala i 12,9 cala, choć mniejszy rozmiar został zamieniony na nieco większy 11-calowy panel, począwszy od drugiej generacji.

Seria iPadów Pro oferuje również technologię ProMotion firmy Apple, która zapewnia super płynną częstotliwość odświeżania 120 Hz – funkcję dostępną wyłącznie dla iPada Pro z kolekcji iPadów – a najnowszy model iPada Pro 12.9 przeskakuje na technologię Mini LED, aby zapewnić jeszcze lepszą jakość obrazu.

Wydajność

Wydajność to kolejny kluczowy obszar, w którym iPad i iPad Pro różnią się od siebie.

Podstawowy iPad działałge oferuje podstawową wydajność w postaci starszych chipsetów iPhone’a. Chociaż szczegóły zależą od danego iPada, z reguły iPad jest wyposażony w ten sam chipset, co iPhone sprzed dwóch lub trzech generacji.

Na przykład iPad 9 z 2021 roku ma ten sam układ A13 Bionic, co iPhone 11 z 2019 roku, podczas gdy najnowszy iPad 10 ma ten sam układ A14 Bionic, co iPhone 12.

Nie robi to jednak różnicy w porównaniu z iPadem Pro. Będąc profesjonalnym tabletem Apple skoncentrowanym na kreatywnych profesjonalistach, nie powinno być zaskoczeniem, że iPad Pro oferuje najlepszą możliwą wydajność.

We wcześniejszych iPadach miało to postać zmodyfikowanych chipsetów iPhone’a z dodatkowymi rdzeniami CPU i GPU, aby uzyskać lepszą wydajność niż nawet flagowe iPhone’y, choć trend ten zmienił się wraz z wprowadzeniem silikonu Apple z serii M w iPadzie Pro 2021.

Źródło zdjęcia (Trusted Reviews)

Chipsety M1 i M2 stosowane w nowszych modelach iPada Pro są takie same jak te stosowane w liniach Apple iMac, MacBook Air i MacBook Pro, oferując poważny wzrost wydajności, który pozwala im konkurować z niektórymi pełnoprawnymi laptopami.

Chociaż może istnieć pewien parytet w wydajności między najstarszymi iPadami Pro i najnowszymi iPadami, ogólnie rzecz biorąc, iPad Pro zawsze będzie znacznie potężniejszy niż jakikolwiek inny iPad w kolekcji Apple.

Akcesoria

Obsługa akcesoriów jest kolejnym kluczowym obszarem rozróżnienia między iPadem i iPadem Pro, chociaż wody zostały zmącone przez obsługę iPada 10 w połowie drogi.

Zacznijmy od iPada Pro; od czasu premiery iPada Pro w 2020 roku, tablety pro-level oferowały wsparcie dla klawiatury Magic Keyboard. Jest to przełomowe akcesorium, które zasadniczo zamienia tablet w laptopa z dużą klawiaturą, gładzikiem i regulowanym zawiasem.

Jest to akcesorium premium, ale warto je kupić, jeśli szukasz zamiennika laptopa.

Źródło zdjęcia (Trusted Reviews)

Obsługuje również nowszą drugą generację Apple Pencil, która oprócz lepszej ergonomii, zatrzaskuje się z boku iPada Pro w celu naładowania. Jest to znacznie wygodniejszy sposób ładowania w porównaniu do rysika pierwszej generacji, który musiał być podłączony bezpośrednio do portu Lightning iPada.

Z drugiej strony, podstawowa seria iPadów obsługuje Apple Pencil pierwszej generacji – tak było od czasu iPada 6 – a Apple oferuje etui folio z klawiaturą, które znacznie ułatwia wprowadzanie tekstu. iPad 10 podnosi komfort pisania na wyższy poziom dzięki obsłudze klawiatury Magic Keyboard, oferując podobne wrażenia jak w przypadku iPada Pro.

Nie oferuje jednak takiego samego wsparcia dla Apple Pencil drugiej generacji, jak iPad Pro. Zamiast tego obsługuje ołówek pierwszej generacji, podobnie jak reszta kolekcji iPadów, choć w przeciwieństwie do swoich poprzedników z portem Lightning, do ładowania Apple Pencil na iPadzie 10 potrzebna będzie przejściówka Lightning na USB-C.

Może ci się również spodobać

Read More