Nasze recenzje

Lenovo Legion Go vs Asus ROG Ally: Który handheld wytrzyma?

Zainteresowanie przenośnymi konsolami do gier wzrosło w ciągu ostatnich kilku lat dzięki ekscytującej premierze Steam Deck w 2022 roku.

Rynek handheldów kwitnie, a w tym roku na światło dzienne wyjdzie wiele konsol. Nie tylko mamy Lenovo Legion Go, ale konsola PlayStation Portal będzie również dostępna do kupienia w październiku.

Oczekuje się, że konsola przenośna Lenovo Legion Go będzie dostępna od listopada 2023 r., a jej cena początkowa wynosi 699 GBP / 699 USD / 799 EUR. Asus ROG Ally jest już dostępny w sprzedaży, z tą samą ceną początkową wynoszącą 699 GBP / 699 USD.

Wraz z pojawieniem się tych wszystkich nowych urządzeń, chcieliśmy przyjrzeć się bliżej wkrótce wydanemu Lenovo Legion Go i zobaczyć, jak wypada w porównaniu z Asus ROG Ally. Czytaj dalej, aby poznać wszystkie kluczowe różnice – i podobieństwa – między tymi dwoma handheldami, abyś mógł wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Lenovo Legion Go ma odłączane kontrolery

Najbardziej oczywistą różnicą między tymi dwoma systemami przenośnymi jest to, że Lenovo ma odłączane kontrolery, a także podpórkę z tyłu. Pozwala to podeprzeć Legion Go na stole i nadal trzymać kontrolery w dłoni.

Zwiększa to wszechstronność nowego urządzenia Lenovo, umożliwiając korzystanie z niego jak z Nintendo Switch. Wyobrażamy sobie, że pozwoliłoby to również podłączyć Legino Go do telewizora, siedząc na kanapie z odłączanymi kontrolerami w dłoni.

Tymczasem Asus ROG Ally ma swoje kontrolery przymocowane do przenośnego urządzenia, więc nie można ich wyjąć. Ogranicza to liczbę sposobów korzystania z urządzenia przenośnego do gier w porównaniu do Legion Go.

Lenovo Legion Go – zdjęcie kredytowe (Trusted Reviews)

Lenovo Legion Go ma większy ekran

Lenovo Legion Go jest wyposażony w imponujący 8,8-calowy wyświetlacz o rozdzielczości Quad HD+ (2560×1600) i częstotliwości odświeżania 144 Hz. Jego jasność wynosi 500 nitów, a także 10-punktowy ekran dotykowy.

Nie mieliśmy okazji naprawdę przekroczyć granic możliwości Legion Go, ale panel QHD+ był zauważalnie bardziej żywy i szczegółowy niż wyświetlacz Full HD. Kolory wyglądały na odpowiednio dokładne i bogate, a rozmiar nie wydawał się zbyt imponujący podczas grania.

Dla porównania, Asus ROG Ally ma mniej kuszącą konfigurację na papierze. Jest wyposażony w 7-calowy wyświetlacz FHD (1920×1080) z częstotliwością odświeżania 120 Hz i jasnością 500 nitów. Mniejszy ekran, niższa rozdzielczość i niższa częstotliwość odświeżania oznaczają, że ROG Ally może być mniej wciągający w porównaniu do Legion Go.

Stwierdziliśmy, że ciemniejsze obrazy nie były wyświetlane zbyt dobrze w niektórych przypadkach, a nasz recenzent musiał zmrużyć oczy, aby zobaczyć jakiekolwiek szczegóły w niektórych sekcjach Horizon Zero Dawn. Returnal miał ten sam problem, co sugeruje, że Legion Go może być najlepszą opcją dla osób poszukujących najbardziej wciągających wrażeń wizualnych.

Lenovo Legion Go – zdjęcie kredytowe (Trusted Reviews)

Więcej miejsca na Legion Go

Jeśli chodzi o konfiguracje, Legion Go można znaleźć z 16 GB pamięci RAM LPDDR5X z 256 GB, 512 GB lub 1 TB pamięci masowej PCIe 4.0, z opcją rozszerzenia do 2 TB. Co ciekawe, w Wielkiej Brytanii sprzedawany będzie tylko jeden model, którego specyfikacja obejmuje 16 GB pamięci RAM i 512 GB SSD.

Asus zdecydował się wyposażyć ROG Ally w 16 GB pamięci RAM LPDDR5 oraz 512 GB pamięci masowej PCIe 4.0. W zależności od regionu, możesz być w stanie skorzystać zJednak w przypadku dużej ilości pamięci masowej w Legion Go, 512 GB powinno być wystarczające dla większości graczy przez co najmniej kilka miesięcy.

Oba są wyposażone w ten sam procesor Ryzen Z1 Extreme

Oba te komputery przenośne są wyposażone w ten sam procesor, AMD Ryzen Z1 Extreme, a także grafikę AMD RNDA 3. Warto zauważyć, że Legion Go jest wyposażony w „aż” procesor Ryzen Z1 Extreme, co oznacza, że mniej wydajne warianty powinny być dostępne w momencie premiery.

Ten chipset sprawia, że obie te konsole są mocniejsze niż Steam Deck. W naszych testach odkryliśmy, że ROG Ally był w stanie osiągnąć 46 klatek na sekundę w Horizon Zero Dawn przy 720p z włączonym trybem Turbo, osiągając 85 klatek na sekundę w Dirt Rally przy tych samych ustawieniach. Włączenie trybu Turbo i majstrowanie przy ustawieniach graficznych może zapewnić ogromny wzrost wydajności ROG Ally, czyniąc go doskonałym wyborem dla graczy triple-A.

Nie możemy powiedzieć, jak Legion Go wypadnie w porównaniu, dopóki nie będziemy mieli okazji przetestować go w pełni, ale możemy oczekiwać, że uzyska podobne wyniki dzięki dopasowanym elementom wewnętrznym.

Asus ROG Ally – zdjęcie kredytowe (Trusted Reviews)

Mniejsza bateria w ROG Ally

Żywotność baterii konsoli przenośnej jest bardzo ważna, ponieważ chcesz mieć pewność, że ma ona wystarczającą moc, aby grać w ulubione gry w podróży, ale na tyle wytrzymałą, że poradzi sobie z wielogodzinną sesją gry.

ROG Ally jest wyposażony w baterię o pojemności 40 Whr, podczas gdy Lenovo zdecydowało się wyposażyć Legion Go w baterię o pojemności 49,2 Whr. Niestety, okazało się, że ROG Ally może wytrzymać tylko około 90 minut w grach AAA. Horizon Zero Dawn w trybie wydajności działał przez godzinę i 30 minut przed koniecznością ponownego naładowania, co daje mu podobną wytrzymałość do Steam Deck.

Ponieważ Legion Go jest wyposażony w większą baterię, możemy mieć nadzieję, że wytrzyma nieco dłużej podczas intensywnych sesji grania. Niemniej jednak, większy ekran i wyższa rozdzielczość mogą sprawić, że urządzenie przenośne będzie mniej energooszczędne, więc trudno jest stwierdzić, które urządzenie ma najlepszą żywotność baterii na tym wczesnym etapie.

Może ci się również spodobać

Read More