Stolarstwo

Jak długo trwa utwardzanie drewna jabłoniowego?

Jeśli myślisz o wycięciu tej starej jabłoni na swoim podwórku i wykorzystaniu drewna, musisz wziąć pod uwagę, że drewno musi wyschnąć. Utwardzenie drewna jabłoniowego sprawi, że będzie się ono nadawało do wykorzystania według własnego uznania, ale jak długo trzeba będzie czekać?

Utwardzanie drewna jabłoni trwa od 3 miesięcy do kilku lat, w zależności od jego wewnętrznej wilgotności, grubości i miejsca, w którym odbywa się utwardzanie. Aby utwardzić drewno jabłoni, należy trzymać je z dala od ziemi i dobrze wentylowane. Alternatywnie można suszyć drewno jabłoni w piecu, co zajmie do jednego tygodnia.

W dalszej części artykułu wyjaśnię wszystkie czynniki, które wpływają na utwardzanie drewna jabłoniowego. Ponadto pokażę, jak powinno się utwardzać drewno jabłoni. O czym należy pamiętać i kilka potencjalnych zastosowań, jeśli nadal nie jesteś pewien, co zrobić po utwardzeniu drewna.

Jak długo trwa utwardzanie drewna jabłoniowego

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, ile czasu zajmuje całkowite utwardzenie drewna jabłoniowego. Proces ten może trwać średnio od kilku miesięcy do kilku lat. Należy jednak pamiętać o kilku czynnikach, które mogą wpłynąć na proces utwardzania. Pozwoli to na dokładniejsze oszacowanie czasu utwardzania drewna jabłoniowego,

Jabłoń jest rodzajem drewna, które wymaga długiego czasu na wyschnięcie. Jak już wyjaśniłem, kilka czynników wchodzi w grę, ale generalnie, jeśli chcesz szybko uzyskać użyteczne drewno, możesz zwrócić się do metod sztucznych (patrz suszenie w piecu poniżej).

Czynniki wpływające na czas utwardzania drewna jabłoniowego

Czas utwardzania drewna jabłoniowego zależy od wielu czynników, które sprawiają, że każdy kawałek drewna jabłoniowego różni się od innego. Należy wziąć pod uwagę nie tylko cechy drzewa i miejsca, w którym rosło, ale także warunki panujące w miejscu, w którym będzie ono utwardzane.

Wilgotność wewnętrzna

Naturalnie, wilgoć jest głównym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas utwardzania drewna jabłoniowego. Kiedy utwardzasz drewno, dążysz do zmniejszenia wewnętrznej wilgotności o znaczną wartość, niezależnie od tego, co zamierzasz zrobić z drewnem.

Procentowa zawartość wilgoci wewnętrznej różni się w zależności od drzewa. Świeżo ścięte drewno może zawierać do 130 procent wilgoci. To, czego szukasz po utwardzeniu, to gdzieś poniżej 20 procent, a nawet niżej, jeśli zamierzasz budować meble lub inne przedmioty gospodarstwa domowego. Świeżo ścięte drewno jabłoni zawiera około 60 procent wilgoci.

Grubość

Grubość jest kluczowym aspektem, który wpływa na to, ile czasu zajmie utwardzenie drewna jabłoniowego. Im grubszy jest kawałek drewna, który utwardzasz, tym dłużej potrwa jego całkowite wyschnięcie. Musisz wziąć to pod uwagę, jeśli sam przycinasz kawałki drewna. Cięcie 4/4 jest zwykle zalecane, aby drewno jabłoni szybko wyschło.

Stolarze stosują zasadę kciuka, która pomaga określić, jak długo drewno jabłoni musi całkowicie wyschnąć. Zasada ta brzmi następująco: liczba lat, w których drewno jabłoni musi wyschnąć, powinna być równa liczbie cali, które wskazują, jak gruby jest kawałek drewna. Tak więc, jeśli twój kawałek drewna jabłkowego ma pół cala grubości, będzie wymagał około pół roku, więc sześć miesięcy, aby całkowicie wyschnąć na powietrzu.

Wilgotność

Na wewnętrzną wilgotność drewna wpływa również wilgotność na zewnątrz, dlatego należy dokładnie rozważyć, gdzie nastąpi utwardzanie. Należy upewnić się, że kawałek drewna jabłoni, który chcemy utwardzić, nie ma kontaktu z ziemią i jest chroniony przed deszczem.w.

Jednak niektóre aspekty związane z wilgotnością są całkowicie poza Twoją kontrolą. Jeśli mieszkasz w obszarze o wysokiej wilgotności względnej, drewno nie będzie w stanie wyschnąć tak szybko, jak w obszarze o niskiej wilgotności względnej.

Przepływ powietrza

Drewno generalnie może wyschnąć szybciej, jeśli jest stale narażone na przepływ powietrza, dlatego zazwyczaj trzymamy je na zewnątrz. Jeśli wystawisz stosy drewna jabłkowego na działanie wiatru i bryzy, znacznie przyspieszysz ten proces. Dodatkowo, umożliwiając przepływ powietrza przez stosy drewna jabłoniowego, zapobiegasz rozwojowi grzybów wewnątrz drewna.

Zrozumiałe jest, że trzymanie drewna na zewnątrz nie zawsze jest możliwe. Możesz użyć szopy lub garażu, aby chronić je przed warunkami atmosferycznymi. Należy jednak upewnić się, że szopa jest dobrze wentylowana.

Pozycjonowanie

Ważny jest również sposób układania i pozycjonowania drewna do wyschnięcia. W zależności od wielkości i kształtu stosów drewna jabłkowego, należy je ustawić w sposób umożliwiający szybkie wyschnięcie.

Powinieneś zadbać o to, aby ułożyć stosy drewna w sposób krzyżowy, aby zapewnić optymalny przepływ powietrza. Jeśli kształt i rozmiar kawałków drewna jabłkowego nie pozwalają na umieszczenie ich w tym wzorze, możesz umieścić małe kawałki drewna pomiędzy stosami, aby zapewnić przepływ powietrza przez nie.

Cel użycia

Zanim zaczniesz utwardzać drewno jabłoni, musisz wiedzieć, co chcesz z nim zrobić. Jeśli zamierzasz wykorzystać je jako drewno opałowe, będzie musiało wyschnąć na tyle, aby uzyskać 20% wilgotności wewnętrznej. Jeśli jednak chcesz użyć go do obróbki drewna, drewno jabłoni musi osiągnąć poziom wilgotności sześciu lub siedmiu procent, więc zajmie to więcej czasu.

Jak utwardzać drewno jabłoniowe

Proces utwardzania drewna jabłoni jest dość prosty. Jest on dość prosty przy użyciu pewnych urządzeń, które mogą powiedzieć dokładnie, kiedy drewno jest całkowicie utwardzone. Wystarczy wykonać kilka prostych kroków:

  • Wybierz miejsce utwardzania. Jak już wyjaśniłem, potrzebujesz miejsca, które będzie suche i osłonięte, a jednocześnie pozwoli na przepływ powietrza przez stosy drewna.
  • Upewnij się, że drewno nie ma kontaktu z ziemią. Umieść drewniane bale na ziemi, aby służyły jako bariera między zielonym drewnem a ziemią.
  • Umieść zielone drewno na górze kłód. Ułóż kawałki drewna jabłkowego we wzór lub umieść między nimi drewniane patyki, aby umożliwić przepływ powietrza. Upewnij się, że nie układasz ich zbyt wysoko, aby nie odczuwać dyskomfortu podczas ich odkładania.
  • Pozostaw drewno do wyschnięcia. Jeśli zostawiasz je na otwartej przestrzeni, upewnij się, że masz przygotowany brezent na wypadek deszczu. W przeciwnym razie upewnij się, że szopa lub garaż ma stały przepływ powietrza. Oblicz, ile czasu może to zająć, stosując zasadę kciuka.
  • Zmierz procentową zawartość wilgoci. Nawet jeśli nie stosujesz zasady kciuka, masz pojęcie o poziomie wilgotności, jaki powinno mieć drewno jabłoni, aby było gotowe do użycia. Dzięki miernikom wilgotności, takim jak General Tools MMD4E Digital Moisture Meter (dostępny na Amazon), możesz łatwo zmierzyć ten poziom. Gdy osiągnie on pożądany poziom, wiadomo, że drewno zostało wysuszone.

Suszenie drewna jabłoni w piecu

Jeśli nie znalazłeś odpowiedniego miejsca do suszenia drewna jabłoni na powietrzu. Lub jeśli chcesz wykorzystać je znacznie szybciej, niż trwałoby naturalne wysychanie, masz rozwiązanie. Możesz znaleźć najbliższe miejsce, które sztucznie wysuszy Twój stos drewna za pomocą ciepła.

Metoda sztucznego suszenia drewna nazywa się kiln-drying i polega na using stopniowe ciepło, aby szybciej wysuszyć drewno. Kontrolowane ciepło sprawia, że drewno stopniowo uwalnia wilgoć bez spalania, a Ty możesz wybrać poziom utraty wilgoci, jaki chcesz.

Całkowite wysuszenie każdego rodzaju drewna w piecu może trwać od kilku dni do tygodnia. Jak widać, proces ten jest znacznie szybszy. Dodatkowo, suszenie w piecu upewnia się, że wszystkie owady i grzyby żyjące w drewnie są zabite. Jest to doskonała wiadomość, jeśli chcesz wykorzystać swoje drewno jabłoniowe do obróbki drewna.

Z drugiej strony, drewno suszone w piecu może być nieco bardziej kruche niż drewno suszone na powietrzu. Bez względu na to, jak niska jest temperatura i jak stopniowy jest proces suszenia, wciąż daleko mu do naturalnego suszenia powietrzem. W rezultacie drewno może nie być tak elastyczne. Jest to również ważne, jeśli chcesz użyć drewna do zbudowania czegoś.

Jakie są niektóre zastosowania drewna jabłoniowego

Gdy drewno jabłoni jest całkowicie utwardzone, masz wiele sposobów, w których można go używać. Drewno jabłoni jest uważane za cenne i wyjątkowe do obróbki drewna, zwłaszcza w przypadku bardzo skomplikowanych obiektów lub małych mebli. Jego gęstość i piękne wzory sprawiają, że jest to bardzo poszukiwany materiał przez stolarzy. Ogólnie rzecz biorąc, drewno jabłoni jest idealne do toczenia lub pracy w intarsji. [Is Apple Wood Good for Turning – What You Need to Know].

Jabłko jest również doskonałym drewnem opałowym. Fakt, że jest gęste i mocne jest ponownie istotną zaletą, ponieważ oznacza to, że drewno wytwarza dużo ciepła. Dodatkowo, drewno jabłkowe ma słodki jabłkowy aromat, który przenika pomieszczenie podczas palenia. Dlatego też jest bardzo popularne jako drewno do palenia.

Podsumowanie

Drewno jabłoni może trwać od 3 miesięcy do kilku lat, aby całkowicie wyleczyć się poprzez suszenie na powietrzu. Alternatywnie, sztuczne suszenie może trwać do tygodnia. W każdym przypadku, wewnętrzna wilgotność i grubość stosów będzie miała wpływ na proces, podobnie jak czynniki zewnętrzne, takie jak wilgotność i przepływ powietrza.

Aby wysuszyć drewno jabłoni na powietrzu, trzymaj je poza ziemią i chroń przed deszczem. Ponadto zmierz wilgotność za pomocą wilgotnościomierza, aby upewnić się, że drewno osiągnie pożądany przez Ciebie poziom utwardzenia.

Może ci się również spodobać

Read More

Nasze recenzje

iPhone 16 może mieć super cienkie ramki

parseInt(e,10)}else d=!1;return d}()){var m=new Promise((function(e,t){!function n(){(new Date).getTime()-f>=c?t(Error(c+”ms timeout exceeded”)):document.fonts.load(h(i,'”’+i.family+'”),a).then((function(t){1parseInt(t,10)||536===parseInt(t,10)&&11>=parseInt(t,10))),t=r&&(w==g&&v==g&&y==g||w==b&&v==b&&y==b||w==x&&v==x&&y==x)),t=!t),t&&(E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),clearTimeout(l),e(i))}var u=new n(a),m=new n(a),p=new n(a),w=-1,v=-1,y=-1,g=-1,b=-1,x=-1,E=document.createElement(„div”);E.dir=”ltr”,o(u,h(i, „sans-serif”)),o(m,h(i, „serif”)),o(p,h(i, „monospace”)),E.appendChild(u.a),E.appendChild(m.a),E.appendChild(p.a),document.body.appendChild(E),g=u.a.offsetWidth,b=m.a.offsetWidth,x=p.a.offsetWidth,function e(){if((new Date).getTime()-f>=c)E.parentNode&&E.parentNode.removeChild(E),t(Error(c+”ms timeout exceeded”));else{var n=document.hidden;!0!==n&&void 0!==n||(w=u.a.offsetWidth,v=m.a.offsetWidth,y=p.a.offsetWidth,d()),l=setTimeout(e,50)}}(),s(u,(function(e){w=e,d()})),o(u,h(i,'”’+i.family+'”,sans-serif’)),s(m,(function(e){v=e,d()})),o(m,h(i,'”’+i.family+'”,serif’)),s(p,(function(e){y=e,d()})),o(p,h(i,'”’+i.family+'”,monospace”))}))},e.exports=a}()},function(e,t,n){e.exports=n(2)},function(e,t,n){„use strict”;n.r(t);var o=n(0),i=n.n(o);!function(){if(-1!==document.cookie.indexOf(„fonts”)||!window.Promise)document.documentElement.classList.remove(„fonts-loading”),document.documentElement.classList.add(„fonts-loaded”);else{setTimeout((function(){var...
Czytaj dalej