Stolarstwo

Do czego służy płyta MDF?

Płyta MDF to materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Choć MDF niekoniecznie jest tym, o czym marzy każdy stolarz, to jednak przy odpowiednim zastosowaniu produkt ten sprawdza się znakomicie. W tym artykule zamierzam podzielić się tym, do czego służy MDF.

Ludzie zazwyczaj używają MDF do projektów wewnętrznych, takich jak szafki i półki na książki. Ma gładkie wykończenie, które jest łatwe do malowania. Jest również łatwy do cięcia i szlifowania, co czyni go odpowiednim do wykończenia i blatów.

MDF jest zazwyczaj tańszy niż tradycyjna sklejka. Nie myśl jednak, że MDF to tylko tani materiał do tanich projektów. Wyróżnia się on w wielu dziedzinach, a ja podzielę się z Tobą dlaczego.

Najlepsze projekty dla MDF

Przejdźmy do szczegółów dotyczących najlepszych projektów dla MDF. Będą to wszystkie projekty, które mieszczą się w jego parametrach. Nie znajdziesz tu wielu zastosowań na zewnątrz; jednak wraz z rozwojem technologii coraz więcej płyt MDF staje się wodoodpornych.

Oto lista dobrych projektów dla MDF:

 1. Stojaki pod telewizor
 2. Stoliki boczne
 3. Półki na książki
 4. Wykończenia
 5. Szafki do przechowywania

Wyjaśnię to bardziej szczegółowo.

MDF na stojaki telewizyjne

Wielką rzeczą w MDF jest jego wszechstronność. Szczególnie dla projektu, który będzie wymagał farby. Ma gładką powierzchnię. Nie tylko jest gładka, ale ponieważ nie ma wzór ziarna, to jest naprawdę łatwe do malowania. Dostaniesz dobrą gładką powłokę malarską bez potrzeby przechodzenia przez nią kilka razy.

Stojaki telewizyjne są dobrą opcją dla MDF, ponieważ nie wchodzą w kontakt z wysokim poziomem wilgoci. Ponadto, ludzie często zmieniają swoje stojaki telewizyjne od czasu do czasu. Nowy telewizor wychodzi, lub stary pęka, i trzeba nowy stojak TV.

MDF jest niedrogą opcją, pozwalającą na dokonywanie zmian bez rozbijania banku.

Wykorzystanie płyty MDF do produkcji stolików bocznych

Kiedy zaczynasz urządzać mieszkanie lub dom, może być zaskakujące, jak wiele stolików bocznych potrzebujesz. Stoliki boczne w sypialniach, w salonie i kilka w kąciku zabaw.

Podobnie jak stojaki telewizyjne, MDF jest dobrym materiałem na stoliki boczne i podstawki pod kawę, ponieważ jest niedrogi i łatwy w obróbce. Jeśli chcesz dodać styl drewna do MDF, to nie jest zbyt trudne, aby pokryć MDF z fornirem drewnianym.

Oczywiście, stoliki boczne będą utrzymywać wiele napojów. Chcesz być ostrożny, aby nie narażać MDF na tonę wilgoci. Możesz rozwiązać ten problem, kupując podstawki pod kubki i filiżanki do napojów. Jeśli rozlejesz się na MDF, po prostu szybko go osusz, a nie powinieneś mieć problemów.

MDF na półki z książkami

Półki na książki są ważnym aspektem każdego domu lub biura. MDF zapewnia łatwą do malowania powierzchnię dla półek na książki i pozwala na szybkie dodanie kolejnych półek w miarę powiększania się biblioteki.

Jest to szczególnie ważne dla półek w pokojach dziecięcych lub miejscach zabaw. Możesz chcieć te głębokie mahoniowe półki, i to jest w porządku; jednak twoje małe dziecko nie będzie się tym przejmować. MDF jest dobrą opcją dla tych obszarów o wysokim stopniu nadużycia, jak pokoje dziecięce.

Wykorzystanie płyty MDF do wykończenia

Listwy ozdobne to kolejne świetne zastosowanie płyty MDF. Dlaczego? Ponieważ będziesz potrzebował jej dużo . Kupno prawdziwego drewna może sprawić, że projekt będzie drogi, a w zależności od jakości drewna, spowodować pewne bóle.

Nie chcesz, aby wykończenie miało drzazgi lub pęknięcia. Ponadto, jeśli chcesz użyć routera, aby zrobić własne wykończenie, przekonasz się, że MDF jest bardzo łatwy do pracy.

Ponadto, ponieważ MDF nie ma ziarna, nie będzie się wypaczać w taki sam sposób jak drewno. </p>

Wykorzystanie płyty MDF do produkcji szafek

MDF oferuje wiele możliwości dla szafek. Jak już wcześniej wspomniano, jest ona na pewnym spektrum. Istnieje wysokiej jakości wodoodporny MDF, a także niedrogi, mniej odporny MDF.

W przypadku MDF chodzi o zapewnienie niedrogiej opcji, która zapewni Ci wygląd, jakiego pragniesz. Oczywiście, MDF może przyjąć więcej niż tylko farbę. Jeśli zamierzasz uzyskać wygląd barwionego drewna, możesz zainstalować MDF z laminatem drewnianym.

MDF jest również używany do blatów; jednak prawie zawsze jest pokryty wodoodpornym laminatem.

Poniżej przedstawiamy listę powodów, dla których warto stosować ten materiał.

Powody, dla których warto stosować MDF

Istnieją dobre i złe projekty z MDF, a także złe projekty dla MDF. Aby uzyskać dobre doświadczenie w warsztacie, wszystko zależy od wyboru odpowiedniego projektu.

Przejdźmy przez kilka ważnych powodów, aby użyć MDF:

 1. Jest tańszy – MDF daje możliwość wyposażenia domu w przystępnej cenie. Jasne, stolik kawowy może nie być egzotycznym drewnem twardym, ale to nadal stolik kawowy, i to zrobi pracę.
 2. Łatwo się z nim pracuje – MDF szlifuje się do gładkiego wykończenia. Nie musisz się martwić, że trafisz na sęk lub skaleczysz się o drzazgi.
 3. Łatwa do malowania – MDF ładnie przyjmuje farbę, dając kolor zgodny z wystrojem.
 4. Nie wypacza się – płyty MDF mogą się z czasem wyginać i uginać. Jednak początkowo nie trzeba się martwić o taką samą ilość wypaczeń jak w przypadku drewna.
 5. Wymaga dobrej krawędzi routera – w przypadku zwykłej sklejki, musisz martwić się o wyrywanie włókien i brzydkie warstwy pokazujące się przez. MDF wymaga czystej krawędzi frezowania.
 6. Dobry do podkładu – Nawet jeśli używasz prawdziwego drewna do swojego projektu, jak np. półka na książki, może być miło wspierać swój projekt cienkim, elastycznym materiałem, takim jak MDF.
 7. Wydajność – MDF to drewno pochodzące z recyklingu. Używając MDF, pomagasz wykorzystać każdy aspekt frezowanego drzewa.

Wyjaśniliśmy kilka powodów, dla których warto używać MDF i dlaczego może to być użyteczny materiał. Istnieją jednak pewne wady MDF. Omówimy je w następnej części.

Kiedy nie używać MDF

Płyta MDF ma swoje wady. Nie każdy materiał nadaje się do każdego zadania. Zamierzamy podzielić się kilkoma przypadkami, w których powinieneś unikać używania MDF.

Uwaga: to co wymienię poniżej nie oznacza, że MDF jest „złym materiałem”, oznacza to tylko, że MDF nie nadaje się do danego zadania.

Projekty, w których należy unikać MDF:

 1. Projekty na zewnątrz lub narażone na działanie wody
 2. Dla wsparcia strukturalnego
 3. Projekty, które chcesz zabejcować

Omówimy je poniżej.

MDF do projektów na zewnątrz

Jak wspomniano wcześniej, MDF może zachowywać się jak gąbka, gdy jest wystawiony na działanie wody. Z tego powodu, większość płyt MDF nie będzie odpowiednia do prawie każdego projektu na zewnątrz. Gdy MDF jest mokry, trudno mu wyschnąć.

Jednak zastrzeżeniem jest MDF odporny na warunki atmosferyczne. Możesz znaleźć ten materiał na rynku. Będziesz musiał upewnić się, że porównujesz ceny między wodoodpornym MDF-em a normalnym drewnem.

Jednak woda nie jest jedynym powodem, dla którego płyta MDF nie jest świetna do projektów zewnętrznych, a poniżej przedstawię dlaczego.

MDF jako wsparcie strukturalne

MDF nie jest tak mocny jak zwykła sklejka. Nie ma takiej samej struktury ziarna i trwałości jak zwykła sklejka. Z tego powodu, unikaj MDF dla obszaru, który potrzebuje znaczącego wsparcia strukturalnego.

<p>Po dokładnym namoczeniu, MDF może stracić prawie całą siłę trzymania, a niektóre deski prawie rozpadają się w rękach.

MDF i plama

Bejca zostanie po prostu wessana w MDF i możesz już nigdy jej nie zobaczyć. Prawda jest taka, że jeśli chcesz uzyskać bogaty wygląd drewna, to MDF prawdopodobnie nie jest trasą, którą chcesz iść.

Czasami możesz zabarwić laminat na płycie MDF, ale nadal możesz mieć do czynienia z łuszczeniem się z czasem.

W następnej sekcji, zrobimy szybki ogień niektórych minusów MDF.

Wady budowania z płyt MDF

Oto lista wad używania płyty MDF. Nie wszystkie płyty MDF są wykonane tak samo, więc ważne jest, aby zbadać konkretny rodzaj płyty MDF.

Oto lista:

 1. Nietrwały – MDF nie jest tak trwały jak zwykła sklejka. Być może uda Ci się znaleźć jakiś warstwowy MDF, ale prawdopodobnie nie będzie on tak mocny jak zwykłe twarde drewno.
 2. Nie tak ładne jak drewno – MDF nie będzie miał tak pięknych wzorów ziarna jak niektóre gatunki twardego drewna. Będziesz musiał poświęcić więcej czasu, aby MDF wyglądał dobrze.
 3. Nie przyjmuje dobrze śruby ani gwoździ – MDF nie trzyma dobrze śrub ani gwoździ. Z tego powodu w wielu projektach można spotkać się z metodą śrub i nakrętek, aby utrzymać kawałki razem. Można też sięgnąć po klej i zabezpieczyć rzeczy w ten sposób; jednak nawet klej nie zapewni dużej wytrzymałości.
 4. Stabilność krawędzi – W przypadku płyt MDF trudno jest uzyskać ostre krawędzie. Wiele projektów z płyt MDF wymaga zwrócenia uwagi na narożniki, aby się nie kruszyły.
 5. Trociny – Choć łatwo się je tnie, MDF tworzy nieprzyjemne trociny. Trociny są małe i pełne klejów użytych do stworzenia płyty MDF. Nie chcesz ich wdychać. Zachowaj ostrożność. Noś maskę i okulary ochronne wokół trocin MDF.

Wniosek

MDF to dobry materiał, gdy jest używany do właściwego projektu. W zależności od tego, co chcesz zrobić, MDF może być doskonałą opcją. Dopóki nie poprosisz tego materiału o zrobienie czegoś, do czego nie został zaprojektowany, twoje projekty pójdą gładko.

Może ci się również spodobać

Read More